1 2 3 4 5 6 7 8

babilde ölüm istanbulda aşk

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. fuzuli tarafından yazılan "leyla ile mecnun" adlı başyapıtta geçen leyla'ya aşık olan bir kağıdı konu eden iskender pala romanı.

   
  (Bkz: Leyla ile Mecnun)
 2. İskender pala'nın yazmış olduğu çoğu eseri okumuş olmakla birlikte gözümde en değerli yazınsalı bu olsa gerek diye düşünüyorum. Çünkü tarihe merakı olanlar da takdir eder ki pala bu eserinde bir akademisyen gibi davranıp her Türlü bilgiye boğmuş okuru. İskender pala'yı iskender PALa gibi gösteren romandır. Tarzı, üslubu, kurgusu ve kurgunun tutarlılığı olağanüstü.

  Kitap en sevdiğimiz adamla başlıyor, yani Fuzuli. Gerçi kitabın en gerçek kahramanı o papirüs kağıdı. Sadece bir kağıt deyip geçmemek lazım. Üstinsanın sahip olduğu her şeye vakıf kendisi. Hüzünlü, duygusal, birilerinin yokluğu onu da yok eden bir can işte. Leyl ve mecnun... O ne şaheserdir öyle. Yazılış ve yolcuğuluğunu bir tarihçi Edası ile yüzyıl yüzyıl, çağ çağ, coğrafya coğrafya, edebiyat akımlarının hiyerarşisi ile veriyor bizlere.

  Güzel bir sır ve bu sırrın Esrarengiz çekiciliğini çözmeye çalışan tüm dünya bilim/ilim adamlarının iç dünyası. Hani Avrupa'da Fuzuli'nin Leyla ile mecnun eserini okuyan bir insan diyor ya: 'o topraklardaki insanlar bu kitabın değerini bilmiyor!' Ne güzel bir yere parmak basmıştı.

  Kitap devletlerin siyasi, sosyal, ekonomik, sanat yönlerini de sunuyor. Dizelerin efsunu, dizelere sığdırılan dünya sırrı, yaşamın kutsallığı. Ben de böyle bir sırrın peşine düş/mek isterdim. Evet esasında her yerde kan, ölüm; her yerde aşk, güzellik.

  Zaman Zaman giden rukal yüzünden Kays gibi siz de ağlıyorsunuz, bir güzelin dizinde, bir cihan hükümdarının kitaplığında hissediyorsunuz kendinizi. Sayfa yerleri değiştiğinde, kitaba bir çizik dahi atıldığında sanki ruhunuza işliyor o ilmekler. Bir Hattat oluyorsunuz, bir harfte siz işliyorsunuz sayfaya. İşte bu derece etkileyici bir eser.

  Eline, hayaline, diline sağlık pala.

   
 3. okunası bir iskender pala romanıdır. roman içerisinde divan şiirimizden güzel örneklere de rastlanır.

   
 4. #1gjp entry ile sevgili omayraaa, anlatılması gereken her şeyi çok güzel anlatmış.

  İskender Pala'nın en sevdiğim eserlerinden biri. ilk aldığımda bu kitap beni sıkar, çok kalın gibi düşüncelere dalmıştım ama okumaya başladığımda her şey çok değişti. her şair ve hayatları ayrı bir tat verdi. geçmişten günümüze doğru bir akım vardı. uzun bir zaman oldu okuyalı ama tekrardan okunması gereken eserlerden biri.

   
  (Bkz: Yazar iskender pala)
 5. benim de iskender pala'nın en çok etkilendiğim kitabıdır. okur okumaz bir arkadaşıma hediyemdir. o kadar uzun zaman oldu ki okuyalı, #1gip omayraa yazarımızın bu güzel anlatımı olmasaydı konuyu çıkarmakta zorlanabilirdim.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.