1 2 3 4 5 6 7 8

arap plakasının anadolu plakasını ittirmesi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

  1. ülkemizde meydana gelen depremlerin sebebidir. nasıl ki balkanlardan soğuk hava dalgası geliyorsa buna benzer olarak yerin derinliklerinden plakalar birbirini santim santim ittirmektedir ve sıkışan anadolu plakası kırıklarından devasa enerjilerle stresini atma gereği duyuyor. ülkemizde yaşadığımız büyük depremlerden sonra bir iki yıl geçince bende tedirginlik artmaya başlıyor çünkü coğrafyamızda yakın yüzyılımızdaki büyük depremlerin arasında hep ''benzer zaman aralıkları'' bulunmaktadır.

     
  2. 2022 yılında türkiye'de her üç günde bir 4 ve üzeri büyüklükte deprem olmasının nedeni. depremlerin aylara göre dağılımı bilgisi ilginç. istatistiksel veriler depremin tam olarak yeri, büyüklüğü ve zamanını tahmin etmekte pek işe yaramıyor. ancak yaklaşık hesaplar yapılabilir. bu hesaplara göre birçok ilimiz büyük depremlerle yüzleşmek için sırada. sismik mekanizma doğrusal olarak çalışsaydı işimiz daha kolay olabilirdi. bize düşen her zaman tetikte olmak.

     
  3. son zamanlarda hızlanan durum.

     
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam