1 2 3 4 5 6 7 8

adamını bulmak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. torpil. işin ehlini bulmaktır. Bu türkiyenin belki de dünyanın en büyük meselesidir liyakat. biz hep adama göre iş buluyoruz ama işe göre adam bulamıyoruz. Türkiye bundan kayıp ediyor. Bu sistemli sistemsizlik çok kötü. İşte bu torpil meselesi denilen yani adamını bulmak kanayan yaradır. Herkes bundan şikayetçidir ne hikmetse yine bu devam eder. Ne zamana kadar onu Allah bilir.

   
 2. Torpil.

  Üstteki entry tanımından daha farklı bir şey yazmış olmak isterdim. Bundan başka bir şey çağrışım yapmadı.

  KPSS falan hep göstermelik yapılıyor. Zaten işe alınacak kişilerin isimleri belli. İsterse sınavdan otuz alsın önemli olan o sınava girmiş olması.

  Yeni açılan şehir hastanesine eleman alımı yapılacak. Öyle devlet kadrosunda falan değil. İşkur aracılığıyla alınıyor elemanlar.

  Ve işin en ilginci ne biliyor musunuz? Eminim kimse tahmin edemedi.(!) Bir liste var müdürün elinde ve kimin işe kimin kadrosuyla alınacağı falan servis edilmiş. Milletvekiline şu kadar kişi, belediye başkanına şu kadar, falancaya bu kadar. Herkes yerini kapmış ve hastaneye alınacak insanlar, hizmetli, hastabakıcı, sekreter. Torpil bu kadar ayaklara düştü. Öyle hakkımla iş bulurum diye kimse düşünmesin.

  Özel sektörde bile adamını buluyorsun. Yoksa seni de işe almıyorlar.

  Damarlarımıza, kanımıza işlemiş bu torpil işi ve en ilginci herkes torpil peşinde. Şikayet adam bile gel seni memur yapayım dese koşa koşa gider

   
 3. Türkiye'nin kanayan yarası. Kamu da torpil olmasa Türkiye bir Türkiye daha olur.

   
 4. klasik türkiye'dir

  adamın varsa olmaz olan her iş olur. eğer yoksa olacak olan da olmaz çünkü mutlaka bir başkası bu adamı bulup senin hakkını gasp etmiştir.

  o yüzden adamını bulmak çok adice bir şeydir. haktan adaletten bahsedip araya adam sokarak iş halletmektir bu.

   
 5. işini kolay yoldan, yorulmadan halletmenin vücut bulmuş hali.

   
 6. işin ehlini bulmak anlamda olan deyim. lakin ülkemizde daha çok torpil yapmak için başvurulan kişi olarak tanımlanmakta.

   
 7. açılmayan bir kapıyı açan anahtara (maymuncuk) eş değer insanı bulmak.

   
 8. Herkesin bulmak isteyip de bulamadığı, bulanların da işini gördürdüğü kimse.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam