1 2 3 4 5 6 7 8

abdülhamit han

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. abdestsiz yatağından aşağı adım atmayan. hasta adam muamelesi gören ülkenin bölünmesini engellemek için 33 yıl canını dişine takan ve bunda başarılı olan bir sultan.

  filistini satın almak isteyen yahudilere "bu topraklar atalarımın kanıyla alındı. ancak kan ile verilir." sözüyle tokat gibi cevabı yahudiler'den esirgememiş biri.

   
 2. Torunu Osman Ertuğrul tarafından ara sıra rom içtiğini öğrendiğimiz eski padişahımız. Memleket menfaatlerini kişisel menfaatlerinin önünde tutan bir padişahtı.

   
 3. adına coşkulu bir marş düzenlenmiş osmanlı padişahı. marş güzel de içeriğine katılmak mümkün değil. her ne kadar linçe maruz kalacağımı tahmin etsem de diğer padişahlardan olumlu yönde çok da farkı olduğunu düşünmüyorum.

   
 4. Her düşünceye saygı duymak gerek yeterki 2. yazıdaki gibi hakaret olmasın. sultan abdülhamit han ve diğer padişahların tüm tarihini okumak gerek aradaki farkı o zaman görebileceğiz zaten.

   
 5. Kimsenin kimseyi linç etme derdi de yoktur zaten. o kişi herhangi bir değer yargısına yada inanışa hakaret etmiyorsa.

   
 6. ittihatçıların ve ermenilerin' kızıl sultan' diye kötüledikleri ve bu çirkin lakapla cumhuriyet devrinin ders kitaplarına kadar giren osmanlı imparatorluğunun 34. padişahı ve 113. halifesi

   
 7. bizzat kendi torununun ağzından duyduğumuz rom meselesini hakaret olarak telakki eden insanları görmemizi sağlayan padişahımız. Bunu hakaret kabul edenin o cümledeki büyük övgüyü görememesi de normal tabi. Bak gir google'a yaz ilgili kelimeleri duy torununun sesinden... Elma ile armutu karıştıran, en basit muhakeme yeteneğinden yoksun torunlarının olduğunu görmek istemezdi eminim koca abdülhamit han. Biraz açın şu algıları artık birader... Tabi Tarih okumalarımızı Kadir Mısıroğlu ve Mustafa Armağan gibi ideolojik-subjektif araştırmacılardan yaparsak işimiz var.

   
 8. herhangi bir meselede kişinin kendisi yerine bir başkalarından dinlemek ayrıca öyle varsayalım(öyle olmadığına inanıyorum.) rom içmesi ile devletin işlerini kişisel amaç haline getirdiği kanaatine vararak nasıl bir alakaya maydanoz oluşturmuş olduğunu veya öyle bir algı oluşturmak için gayret içinde olan siyonizm maşalarını da görmemizi sağladı o padişahımız torunlarına. portakal ile mercimek aynı renkte diye ikisinide meyve yada baklagil sanan biraderim olamayacak hatta yanıma bile yaklaştırmayacağım şahsiyetlerin menfi yorumlarına kulak asmayarak mustafa armağan veya kadir mısıroğlu'ndan daha iyi biliyorsan yaz kitabını roman olmaması kaydıyla görelim hengamını. Demogoji yaparak, mitolojik kelimeler kullanarak kendini elit bilgin görünümü kazandırmaya çalışmak, birisinin içki içtiğinin iddia edilmesiyle devleti kendi çıkarları için yönettiği kanaatine varmak kadar basit bir kafa.

   
 9. hayatının son 6 yılında yazlık bir saray olan beylerbeyi sarayı'na hapsedilmiş padişah. sarayın ısıtma sistemi olmadığı için kışları epey soğuk ve rüzgarlı geçermiş ve abdülhamid han burada çok üşürmüş.

   
 10. İttihatçılar yani bu günkü solcuların bir versiyon üstü gurubun tahttan indirdiği çok zeki, siyaset ustası deha. 33 yıl ülkeyi güçlendirerek ayakta tutan padişah.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.