Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

6 ay Bebek Kınası

paylaş araştır

1. Ege bölgesine has Geleneksel olan bu adet kadın kadına toplanarak kutlama şeklinde, kız bebeğin altıncı ayını tamamlamasıyla ailenin tüm kadınları,akraba ve annenin arkadaşlarının da o gün biraraya gelerek, ev sahibi kadının akrabasından gönüllü kına annesince kına bebeğine hazırladığı süslü kına sandığı açılarak, şirin aldığı hediyeleri anneye,misafirlerin tümüne gösterir sonra kına bindallılarını giyen bebeğe ve annesine el kınalarını yakar, yiyecek içecek ikramların servisi başlar, bebeğin annesi günün anısına misafirlere vermek üzere tasarladığı ufak sürpriz anı çantalarını,kına paketler,şekerlerini tek tek dağıtır. tüm konukların müzikler eşliğinde oynayıp eğlenmeleriyle sonlanan, ömürde sadece bir kere kutlanacak anne-Bebeğin etkin faal gün.

2. hediye toplamak için yapılan saçma kutlama.

3. bebekler için loğusa mevlidi, kırk çıkarma töreni, diş hediği törenlerini biliyorum da bu ilk defa okuduğum, yalnız kız bebeklere has olması ilginç olmuş gelenek.

ben yapmazdım. büyüsün de gelin olsun dünyaya geliş amacı bu der gibi. sevmedim kısaca...

4. insanımızın can sıkıntısından ne yapsak deyip, kapitalizmin çarkına taşıdığı suyun şerbetlenmiş hali...

5. yakında her ay yapılması muhtemel kutlamanın 6.aya özel olanı.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.