Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

300 spartalı

paylaş araştır

1. İstilacı Pers Ordusuna karşı Sparta Halkı'nın müdafaası için çarpışan Leonidas ve 300 Spartalı'nın kahramanlık hikayesini konu edinen 2007 yapımı müthiş Holywood Filmi. 2014 yılında gösterime giren ve Serinin ikinci filmi olan "Bir İmparatorluğun Yükselişi" büyük bir hayal kırıklığı yaratmış, ilki kadar başarılı olamamıştır. Helen övgüsü yaptığı ve İranlıları vahşi, gaddar gösterdiği ve tarihi çarpıttığı için sıkça eleştirilse de Yönetmen Zack Snyder ve Leonidas'ı canlandıran Gerard Butler harika bir iş çıkarmıştır.

2. egemen korkmaz (leonidas) önderliğinde çarpışan yiğitlerdir.

3. mühendislik fakültelerinde rahatlıkla görebilceğiniz şanssız tayfa.

4. This is Sparta repliği ile başlayan film.

5. fragmanlarında çok güzel görünmesine rağmen izlediğimde biraz saçmalamışlar ve o kadar emeğe yazık diye söylendiğim sinema filmi.

6. her zaman olduğu gibi hollywood'un görsel olarak bolca süslediği fakat alt metninde,filmin yapıldığı tarihleri hatırlayanların da anımsayacağı gibi iran'a aba altından sopa gösterildiği film.o dönem iran ve batı dünyası arasında nükleer silah,ambargo vs. konuları sebebiyle aşırı gerginlik vardı,savaş ihtimalleri bile konuşuluyordu.

aynı şekilde bu filmden birkaç yıl önce de "büyük iskender" filmi çekilmiş ve makedonların(temsilen batı dünyası) pers imparatorluğunu(temsilen doğu dünyası ve özellikle iran) mağlup edişini hatırlatmışlardı.

bir de 300 spartalı ile aynı yıl gösterime giren persepolis var ki ona hiç girmiyorum.

7. marketten her çıkışımda kendimi onlardan biri gibi hissettiğim savaşçılar.

Hani bunlar bir araya toplanıp çömelmişlerdi ya!

oklar yağmur gibi üzerlerine yağıyordu.

çat çat çat

kalkanları oklarla deliniyordu.

o gürültüler kafamda çınlıyor sebze meyve etiketlerini görünce.

kış geçiyor biraz daha düşer dedikçe yeni gelenlerde etiketler daha da yükselmiş.

elimizde kala kala bayır turpu kalmış olabilir.

bu arada o hain kerkenezi de unutmadım, filmin en akılda kalan karakteri.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.