Türkiye'nin memur portalı

Oturum aç Oturum aç Üye ol Üye ol Parolamı unuttum Parolamı unuttum

0.5 uç vs 0.7 uç vs 0.9 uç

paylaş araştır

1. İlk okul ve lisede iyi not alanların hepsi 0.5 uç kullanan insanlardı bense inadına 0.7 uç kullanıp zorla teşekkür alanlardandım. sonra bu böyle olmayacak dedim 0.5 uç kullanmaya karar verdim. ilk sene sınıfı zor geçtim. sürekli kırılan uçlardan dolayı dersi takip edemiyordum. sonra alıştım arapatı gibi açıldım güzel yerlere geldim.

Yani 0.5 uç kullananların başarılı olması bir rastlandı değil. Ta en başından beri kullansaydım hazine ve maliye bakanı olurdum kesin.

2. 90'lı yılların başlarında uçlu kalemlerin çıkması ile birlikte yaygın olarak kullanılan üç farklı uçtur. sınıfta ucu bitenlerin birbirinden uç istediği zamanları anımsatır. ilk başlarda tüm uçlar da kullanılmaktayken 0.9 ucu çok kalın olduğu için zamanla önemini kaybedip piyasadan silinmiştir. 0.5 ucu da çabuk kırıldığı için kullanımı epey azalmıştır. ortalama kalınlıkta olup kolay kırılmayan 0.7 ucu her yerde kullanılmakta olup en çok kullanılan uçtur.

3. yoğun olarak 0,7 tercih edilir

ben de okul hayatımda hep bunu kullanırdım sonra baktım bizim arkadaşlar işin kolayını buldu uç almayıp otlakçılık yapmaya başladılar ben de 0,5 e dönmüştüm:)

4. 0.9 ekolüne tabiydim, mavi 0.9 um vardı ama ömrü kısa oldu açıklamalı başlık.

Tekrar kurşun kaleme dönüş ve basmalı kalemlere veda.

5. Öğrencilik ve öğretmenlik hayatım boyunca kalemle ilişiğini hiç kesmemiş biri olarak, en değer verdiğim eşyaların başında gelir uçlu kalemler. Bastırarak yazma alışkanlığımdan dolayı 0,5 uçla yıldızım hiç barışmadı. 0,9 tercihim olmakla birlikte 0,7 yi de yaygın olarak kullanırım. İnce uç, özellikle benim gibi yazısı güzel olanları daha güzel yazmaya teşvik etse de, kalın uçlar daha kullanışlıdır. Zaten üniversite öğrenciliğinden sonra, hızlı yazı yazmaktan, güzel yazı diye birşey kalmıyor.

6. ortaokuldan sonra hep 0.5 kalem kullandım. hatta 0.3 kullandığım zamanlarda oldu. ama yazı için değil çizim için.

7. bitmeyen mesele. tabi ki de 0,7 uçtur. en güzeli olan. ne incesi nede kalını en kararıdır 0,7...

0,5 de iyidir ama çok incedir baş edemezsin ikide bir tık tık kırılır. üzülür dayanamam ben.

0,9 uç kaba sabadır. çekemem kaba yazıları sanki bağırır gibi.

8. hani nerede 0,35 dediğim konu. üniversite elle teknik resim çizimi yapanlar bilir. tabi ki tercihim 0,5. 0,9 dan 0,5e geçtiğimi hatırlarım. 0,7 deneyimimi neredeyse hiç hatırlamıyorum. 0,5 ile yazınca daha büyük mü hissettiriyordu ne. sonra da küçük yazmaya başlayınca bırakamadık.

Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.