1 2 3 4 5 6 7 8

ülkemizde ki ingilizce öğrenme sorunsalı

paylaş araştır takip et
    ...
  1. Radikal bir değişiklikle çok da kolay halledilebilecek bir mesele iken, "mesele" olarak kalmaya devam etmektedir. Genel anlmada yabancı dil öğrenememe sorunsalı dersek daha doğru olur. Teşhis doğru konulsun ki çözüm de sahici olsun.

    Şahsi kanaatimden önce konunun uzmanı mustafa özay hoca'dan duyduğumu aktarayım. Ona göre bunun pek çok sebebinden en başta geleni "ingilizce düşün" saçmalığı. Dünyada anadili dışında kimsenin bir başka dilde düşünemeyeceğini iddia eder ki bence son derece haklıdır. Konuyla ilgili kendi üslubuyla ifadeleri netten bulunup dinlenebilir. İkinci en büyük sorun ise işin dil öğrettiğini iddia eden kurum ve kurslarca ticarete dökülmüş olması. Bu işin kur sistemiyle olmayacağını söyler ve bu konuda da hakkı vardır kanaatimce. İnsanların 90 sene de kurs alsa kurlu sistemde başarılı olamayacağını savunur.

    Artık klişeleşmiş ve zihnimizde başka türlüsü olmayacağını düşündüğümüz metotlarla bu ülkede yabancı dil öğrenilemez. Konu milli bir sorun teşkil etmektedir. Gramer mramer deyip yıllardır aynı yerde sayıyoruz. Ancak biraz da iğneyi kendimize batıralım ve okuma alışkanlığımızın olmayışının da bundaki payını yadsımayalım. Elbette basit diyaloglar kurmak için, derdini anlatıp biraz da karşındakini anlayabilmek için okumak şart değil ama bir lisanı etraflıca öğrenip kullanabilmek için o dilde okuma yapmak da şart. Tabii okuyabilmek için de dilin yapısına hakim olmak gerekiyor ya işte bütün sorun da burda başlıyor. En çok aşina olduğumuz ingiliz dilinin kurallarına bile kısmen de olsa hakima olamamak nasıl oluyor da oluyorsa bizim meselemiz haline geliyor.

    İngilizce öğretimi konusunda eğitim alanlarımızın bile kursa gitmek zorunda kaldığı bir ülkeyiz biz. Sorun sistemin kendisinde. Sanki birileri dil öğrenmeyelim diye uğraşıyor gibi düşünüyo insan. Evet, düşündürücü değil mi?

  2. ...