1 2 3 4 5 6 7 8

İspanya'nın siyasi yapısı

paylaş araştır takip et
  ...
 1. 17 adet özerk bölgesi ve 2 adet özerk şehre sahip ispanya krallığı'nın siyasi yapılanmasını anlatan başlık.

  evet ispanya bir krallık. eski ihtişamlı imparatorluk günleri hayli gerilerde kalsa da halen dünyanın ekonomik olarak en büyük 12. ülkesi. krallık fakat üniter bir yapısı var. fakat imparatorluk geleneğinden gelen her ülke gibi farklı etnik unsurları da barındırıyor haliyle, tabiyatıyla, gayet normal olarak yani. bunda alınacak gocunacak bir şey yok. ki onlar da gocunmamışlar zaten ve ülkeyi 17 özerk bölgeye bölmüşler. afrika kıtasında kaldıkları için 2 şehre de özerklik tanımışlar mecburen. sınır dışında kaldığı için yani, kolaylık olsun diye, bunda da alınacak gocunacak bir şey yok.

  üstüne üstlük özerklik verdikleri yetmezmiş gibi bir de anayasal güvenceye almışlar bunu. (zaten öyle açılım maçılım gibi akşamdan sabaha değişecek politikalarla olacak iş değil bu, işi ciddiye almışlar yani)

  halihazırda 1978'de kabul edilen anayasaya göre yönetiliyor ülke. bakmışlar ki sorun var, insan hakları zedeleniyor, neredeyse 40 sene önce halletmişler bu sorunu. hem de öyle bir halletmişler ki, özerk bölgelere kendi bayraklarını ve varsa dillerini kullanma hürriyeti getirmişler. (öyle barcelona da zaten bölücü takım, baksanıza utanmadan kendi bayraklarını formalarında kullanıyorlar diye cahil cahil konuşmaya gerek yok yani, adamın kendi bayrağı var, uganda bayrağı mı kullansın formasında derler adama)

  hem ayrılıkçılık, bölünme, ıvır zıvır bunlar korkulacak şeyler değil, tabiat kanunu gibi zamanı geldiğinde zaten engellenemeyecek olan, güneşin doğudan doğması kadar normal olgular aslında. sorun devlete uydurukça üniter bir kutsiyet atfetmekte yatıyor. coşkun akan suya bend vurulsa ne olur ki bir zaman sonra? olacak olan yine olur kısacası. kanunlar, insan elinden çıkma uygulamalar hakikati sıvamaya yetmez ki? bunda korkulacak, tu kaka edilecek birşey yok kısacası. biraz doğa kanunu bilmek yeter de artar. hatta hatta, kanunlar da bu yüzden değişmez olmamalıdır, olamazlar, mantığa aykırıdır çünkü, doğaya aykırıdır. bunun için de zaman içinde gerektikçe yenilenir, güncellenir, yola devam edilir. ispanya'da da durum böyle olmuş ve 40 yıldır ayrılıkçı, özerklik savunan, allahsızlarla bir arada yaşıyorlar.

  hem neden yaşanmasın ki, adamlardaki tek sorun kültürel. zaten en zengin kısım bask bölgesiyse, katalunya kısmı da (yani vatan haini, kitapsız kekoların yaşadığı, başkenti barcelona olan bölge) en zengin bölgeler arasında kişi başına düşen hasılaya göre. yani açlık, ölüyok, dövlet bize bakmiyy kafasında adamlar değiller.

  elbette herşey güllük gülistanlık değil, elbette sihirli değnek değil bu yasalar, bölgesel ayrım falan. ama bir adım, bir süreç... iyi yanları da olur, kötü, tutmayan tarafları da.

  (Bkz: 23.02.2016 arsenal vs barcelona maçı)(Bkz: barcelona)
 2. ...