1 2 3 4 5 6 7 8

hem gidişatı eleştirip hem de hükümete toz kondurmamak

paylaş araştır takip et
  ...
 1. zaman zaman hatta son zamanlarda sıklıkla yaşadığımız nevrotik durumdur.

  ekonomik sıkıntıları, zamları, yolsuzlukları, dış politikayı, sağda solda, burnumuzun dibinde patlayan bombaları, terör işbirlikçilerini, rıza zerrabı falan sonuna kadar eleştirip sanki bunların sorumlusu hükümet (en genel anlamda hükümetler, iktidar sahipleri vb) değilmiş gibi, hükümet bütün bu yaşanan olumsuzluklardan muafmış gibi bir hava içerisinde olmak, açıklaması bizzat bu kişilerce yapılması gereken ciddi bir konudur.

  "ama hükümet başımızda olmasa ülke kaosa sürüklenir", "zaten dört tarafımız düşmanla çevrili", "çalıyorlar ama çalışıyo herifler" gibi, korku kültürü ve bastırılmışlık duyguları da anlamını çoktan yitirmesi gereken zırvalar.

  ülkeler parlamenter sistemlerde bir hükümetçe yönetilir evet. ve o hükümetler belli bir süreliğine seçilir, görev yapar, yapamadığı veya yapamadığı durumlarda da yenisiyle değiştirilir. bu doğanın kanunu gibi kesin ve nettir. güneşin doğudan doğması gibi açıktır yani. ama bazı kafalar mevcut hükümete bir kutsiyet atfedip, ona uzanan her el, yapılan her eleştiri sanki düşmancaymış gibi, onu desteklemeyen herkes hainmiş gibi bir hava yaratıldı son 10 yılda. ve bu havayı yaratanlar şimdi kendilerini devletin kendisi olmakla, kendileri giderse ülkenin yıkılıp yolgeçen hanına dönüşeceği korkusunu yayarak destek toplamaya çalışıyorlar maalesef. ve öyle bir kitle yarattılar ki gerçekten onlarsız bir hayat mümkün değilmiş gibi düşünüyor bu insanlar. dolayısıyla hipnoz edilmişcesine, sanki akılları tutulmuş gibi, üstelik hala yanlışa yanlış diyecek erdeme ve sağduyuya sahip oldukları halde (neyse ki hala iyiyi ve kötüyü ayırabiliyorlar) yanlışı desteklemeye devam ediyorlar.

  ilerde güzel günler göreceğiz demişlerdi, daha ne kadar gideceğiz?

  (Bkz: Akıl tutulması)
 2. ...