1 2 3 4 5 6 7 8

tutun kolonyasi.

Bu üye Yazar

Bu üyenin profil sayfasına git

173 entry 5 konu 70 puan
02.06.2023 10:54 son işlem tarihi takip etme takip et

yozgat

ibrahim tatlıses ve hülya avşar isimli iki güzide insanın oynadığı bir filmde de adı geçen, efsanelere konu olmuş, homeros'un ilyada ve odysseia eserinde bahsi geçen, tanrıların cirit attığı, pirelerin tellak olduğu, klimatolojik olarak yakutsk şehrinin muadili, nevi şahsına münhasır şehir.

girinin başındaki iki ismin oynadığı filmin adı nedir bilmiyorum ve lâkin mevzu bahis filmde ocakbaşına giden çiftimize sorulan "ne yersiniz?" sorusuna er kişisi "ben urfa alayım" derken hatun kişisi buna "o zaman benimki de yozgat olsun" diye mukabelede bulunmuştur. film bir komedi filmi olmamasına rağmen bu cevaptan sonra gülmekten yarılmamak bildiğiniz zordur ve maalesef her yozgat denildiğinde işbu yazarın aklına filmin bu sekansı gelmektedir.

şehrin efsanelere konu olması istihza değildir, bilakis bir realitedir. şehrin semalarında ejderhaların uçtuğu, komodor ejderlerinin tömbekiler ile haşır neşir olduğu gözlemlenmiştir. homeros bu şehir için "bir parçasına yekpare grek ülkesi fedadır" demiş, tanrılar kendilerinden ateşi çalan prometheus'u bu şehirde derdest etmiştir.

pireler ssk'lı olarak çalıştırılmadıkları için yine bu şehirde greve gitmiş, yozgatlıların lokavt ilân etmelerine antenleri ile gülmüşlerdir. yakutsk, şehrin soğukluğunu kıskandığından kelli tırnaklarını hasetle kemirirken, yozgat mağrur bir eda ile bıyık altından gülmüştür.

evet.

01.02.2023 15:09
 1. tutun kolonyasi

  Hem içimden bir sürü şey söylemek geliyor hem de sonsuza kadar susmak istiyorum diye bir şey okumuştum diye hatırlıyorum.

  havsalam bana ayak oyunları yapmıyor ise, ki çoğu zaman yapar, bir kitapta geçiyordu. belki de bir sokak yazısıydı, belki de bir şiir dizesiydi.

  hayır hayır! bu cümle, sude müstear isimli kamyoncu abinin kamyonunun arkasında, times new roman yazı fontu ile yazılmış bir cümleydi!

  bir insan hem kamyoncu ve hem de edebî kişiliği olan biri olabilir bittabi. kendisi de bu duruma örnek teşkil eden fevkalbeşer bir insandır. ekmek parasını direksiyon sallayarak kazanan kendisi için taltif edici sözcükler kullanmak da farz-ı ayndır.

  tanım: kamyon tekerleği olmaya aday olmayan, olacaksa 'hiç' olmak isteyen, ân itibari ile simit ve otlu peynir ile mamasını yiyen ve ek olarak kaçak çay tüketen alelade biridir. evet.

   
 2. sude

  kamyoncudur.

  buradaki editörlüğü ile kamyonculuğunu kamufle etmeye çalışır ve fakat bu nafile bir eylemden öteye gitmez.

  uzun yolların hastası, düz vitesin hayranı, yolun sağındaki dinlenme tesislerinin meftunudur.

  ingiltere'nin yozgat özerk bölgesinde doğmasıdır damarlarındaki royal kanın müsebbibi. eskaza buckingham'da doğmuş olsaydı medine dilencisi ile arasında zerre fark kalmayacaktı. arada kendini kraliçe ll. elizabeth sanması ise sekel hâle gelmiş nevrotik bozukluklarının tecessümüdür.

  "kurban olam kalem tutan ellere" diyerek shakespeare'den soneler terennüm eder. bed sesi ile arz-ı endam etmesi kulakların pasını silmekle kalmayıp kulak denilen oluşumu da magmaya gönderir.

  "bozlak söylemek benim alametifarikam!" demesi hiç de alengirli değildir anlayacağınız üzere.

  sinirlidir; zira kamyoncu olmak bunu gerektirir. kulaklarından çıkan dumanlar, kamyonunun motorundan çıkan dumanlar ile ölümüne kapışır.

  hûlasa, iyi ki vardır.

  bu sondaki cümle olmasa yasaklanacağını bilen tutun kolonyasi, birleşik krallıktan bildirdi. evet.

   
 3. tutun kolonyasi

  diğer kolonyalara nazaran daha iyi olduğu akademik bir realitedir. isviçre'nin cern isimli kasabasında yapılan deneylerden sonra tescil edilmiştir bu durum. aksini iddia eden dogmalarla hayatını idame ettiren aklını nadasa bırakmış bir meczuptur.

  efsanedir. olmazsa olmazlardandır. ıssız bir adaya düşüldüğünde yanınıza alacağınız üç şeyden biridir. yenilip içilmez ve lâkin hayat kurtarabilir.

  memurlar.net'in iletiler bölümünde ara sıra denk gelinen, dilini çözmenin pek de meşakkatli olmadığı, kendine has üslubu ile marjinal değil de sıradan bir kullanıcıdır aynı zamanda.

  sarı sandıkların içinde keşfedilmeyi beklenen, mümkün mertebe güneydoğulu olunması lâzım gelen dövmeli ninelerin mütemmim cüzü olan koku da olabilir, bilemedim şimdi.

  evet.

   
 4. tutun kolonyasi

  Bugün yaptığın her şey geçmişin olacak ve geçmişini değiştiremezsin. Herkes geçmişini sırtında taşır ve ne kadar yük taşıyacağın senin elinde, o yüzden kıymetini bil yaşadığın bu ânın.

  Aklına sığmayanı gönlüne sığdırmaya çalışma, sen bir ergonomi mütehassısı değilsin bildiğin üzere. Akla girmiyorsa gönle de girmez.

  Konuşmadan önce dinle, yazmadan önce düşün, harcamadan önce kazan, eleştirmeden önce bekle, sıranı da bekle, tamam yağmurun yağmasını da.

  Tartışmayı bilmeyen, dinlemeyen, kendi fikrini dayatan insanla konuşacak bir şeyin olmasın, konuşmayacak bir şeyin de olmasın, artık ne demekse bu.

  Sana kendini değersiz hissettirecek her olaydan ve her insandan hızlıca uzaklaş, o esnâda meselâ bir Usain Bolt'a evril, evril ki uzaklaşma süren azaldıkça azalsın.

  Karşıdan karşıya geçersen önce sola, sonra sağa ve son olarak yine sola bak, terli terli soğuk su içme, beni deli etme ulan.

  tanım: kendi kendisiyle konuşmaktan zevk alan biridir.

   
 5. tutun kolonyasi

  ân itibariyle yazdığı dili sonradan öğrendiği bilimsel bir realite olan sıradan bir kullanıcı.

  diksiyon konusunda trt'de haber spikerliği yapacak kertede olmadığı aynıyla vaki ve dahi bu dili iyi konuşamadığı da öyle.

  tütün kolonyasının içinde ise tütün esansı vardır. bu esans etil alkol ile birleşince voltran oluşur ve olaylar gelişir.

  evet.