1 2 3 4 5 6 7 8

ziya paşa

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. 1829-1880 yılları arasında yaşamış, asıl adı abdülhamid ziyaeddin olan, şair, yazar ve devlet adamıdır. 'nus ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdirden anlamayanın hakkı kötektir', 'ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde', 'insana sadakat yakışır görse de ikrah, yardımcısıdır doğruların hazreti allah' beyitleri gibi pek çok darbı meseli vardır.

   
 2. ölmeden önce yayınlanan "zafername" ile ölümünden sonra yayınlanan "rüya, veraset mektupları, eş'ar-ı ziya" adlı eserleri ile bilinen şair ve yazardır.

  kendisini ortaokuldaki türkçe öğretmenimin "nush ile ulsanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir "sözlerini sıkç asııfa hitaben tekrarlaması öğrendiğim devlet adamıdır.

   
 3. neredeyse bir buçuk asır önce kaleme aldığı şiirdeki tespitleri ile günümüzün ideoloji esiri câhillerine gönderme yapan usta şâir, devlet adamı, nüktedân.

  Terkib-i bend'den bir beyit ;

  Bed-asla necâbet mi verir, hiç üniforma?

  Zer-dûz palan ursan, eşek yine eşektir.

   
 4. "diyar-ı küfrü gezdim beldeler keşaneler gördüm

  dolaştım mülkü islam bütün viraneler gördüm"

  demiş olan büyük şair. şu sıralar okumakta olduğum namık kemal biyografisinde, namık kemal'den ziyade daha dikkat çeken, inanılmaz bilgili ve zeki kişi. döneklik dönemine henüz gelmedim.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.