1 2 3 4 5 6 7 8

yeşilçam

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. türk sinemasına verilen ad.

   
 2. Osmanlı sinema ile 1895 de karşılaşmıştır. özellikle 70 li yılların sonundan itibaren türk sineması hareketli yıllarını yaşamıştır.

   
  (Bkz: Şener Şen)(Bkz: Tosun paşa)(Bkz: hababam sınıfı)(Bkz: kemal sunal)(Bkz: kadir inanır)(Bkz: tarık akan)(Bkz: adile naşit)(Bkz: süt kardeşler)(Bkz: zeki müren)(Bkz: zeki alasya)
 3. bir dönem yerini kızılçam'a bırakmış olan furyadır.

   
 4. Hollywood ve bollywod gibi sinema sektörünün ana artellerinin türkiyedeki yansıması :))

   
 5. "hayat demek, ölümü beklemek demektir. az çok hepimiz denizi, yıldızları, ağaçları işte falanları filanları göreceğiz, birçok şeyin tadına bakacağız, sonra da ister istemez "gidiyorum elveda" şarkısını söyleyeceğiz. öyleyse, gidenin de kalanın da gönlü hoş olsun." bir sadri alışık repliği.

   
 6. Gerçekte içinde hiç çam bulunmayan daracık bir sokak.

   
 7. türkiye'de sinema sanatının temellerinin atıldığı zamanda türk sinemasına verilen mecazi bir isimdir. yeşilçam adını istanbul'da bulunun yeşilçam sokağından almaktadır. geçen yüzyılın ortalarından sonuna kadar istanbul'da yeşilçam sokağında yanyana bulunan çok sayıda ajans, sinema sektörüyle ilgilenenler ve film yapım şirketleri vardır. zamanında sinema oyuncusu olmak isteyen oyuncular sürekli bu yapım şirketlerine ve sokakta sinema sektörüyle ilgilenenlere başvurup da filmlerde oynayarak ünlü olmuşlardır. bilhassa figüran olarak işe atılanlar daha sonra birçok filmde başrolde oynayıp yeteneklerini geliştirerek yönetmenlik koltuğuna bile oturmuşlardır. kült eserler üretilip unutulmazlar arasına girmiştir. 80'li yıllardan itibaren film furyası değişmeye başlamıştır. 2000'li yılların ardından eski önemini yitiren yeşilçamda değişen nesil ve halkın değişen talepleri üzerine artık eski duygusal ve ders verici, yürekten samimi duygular hissettiren filmler çekilmemektedir. o zamanlar teknoloji ve imkanların yetersizliğinden dolayı yokluklar içinde çekilen filmlerde daha samimi duygular varken şimdi ise kötüye özendirme vardır. yeşilçamın eleştirilen bir yönü vefasız olmasıdır. türk sinemasına çok emekler veren yeşilçam oyuncuları vefasızlığa bağlı olarak halktan bekledikleri ilgiyi bulamayarak, sefil hayatlar sürerek kimsesiz halde vefat etmişlerdir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.