1 2 3 4 5 6 7 8

yaprak sarması

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. yoğurtla buluştuğunda enfes bir hal alan yemek

   
 2. bazı yörelerde harcına kıyma eklenerek yapılan, bazı yörelerde kuş üzümü tercih edilen, benim içinse soğan, pirinç, dere otu, maydonoz, karabiber, tuz, domates, nar ekşisi harcıyla hazırlanılmış olanı makbul olan orgazmik yiyecek.

   
 3. Adina Yaprak Dolmasi diyenlerde olan bir yemek

  oyle diyenlere yedirmemek lazim daha adini bile soyleyemiyorsun sen yeme, onun adi sarma sarma, zaten sarilarak yapilir

   
 4. parmak kalınlığında ve uzun olanı makbul olan, yapması zor tüketimi kolay yemek.

   
 5. baharda taze yaprakla yapılanını üç öğün yiyebileceğim gerçi bana farketmez ben salamura olanınıda üç öğün yerim de harika yemek, üstün zeka ürünü olduğunu düşünürüm hep, ilk hangi akıllı asmadaki o yaprakları toplayıp hazırladığı iç harçla o şekilde buluşturup bu harika lezzeti keşfettiyse allah ondan razı olsun.

   
 6. yöresine göre farklı pişirme teknikleri ile değişik lezzetler sunan yöresel bir yemeğimiz. Gittiğim bir köy evinde süt ve bol sarımsak ile pişen daha önce böyle bir yaprak sarması yemedim dediğim tarifini tam olarak almadığım için pişman olduğum sarma çeşidi. Önemli püf noktası yaprağı. taze ve salkım üzüm yaprağı denilen ekşimsi bir yapraktan sarılması.

   
 7. ince ve uzun olanının makbul olduğu, ekmeksiz, çerez niyetine oturup koca bir tabağın bir oturuşta yenebileceği ve zeytin yağlı olanının makbul olduğu enfes yiyecek.

   
 8. Yapraklarında çeşitlilik gösteren, harcı keyfe göre tatlı,tuzlu, eksi, bol baharat ,acı ile zenginleştirilerek hazırlanan, yöreye göre değişen harcin yaprağa sarılarak şekil verilmiş dolma yemeği.

   
  (Bkz: olsa da yesek)
 9. üzüm yaprağının sevgiliyi sarar gibi pirince sarılıp ortaya çıkarttığı muhteşem yemek

   
 10.  
  (Bkz: dolma)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.