1 2 3 4 5 6 7 8

vadideki zambak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. mutsuz evli bir kadın olan Henriette ile kendinden yaşça küçük felix'in imkansız aşkını konu alan balzac romanı. betimlemeleri ile yazarın tüm ustalığını konuşturduğu, 100 temel esere seçilmiş olan muhteşem roman

   
  (Bkz: balzac)(Bkz: 100 temel eser)
 2. Müthiş bir aşk romanıdır, ancak bazı çevirileri eserin ruhunu kesinlikle yansıtmıyor, okuyacak olanların müthiş fransızcasıyla çeviren cemal süreya çevirisini edinmeleri tavsiye olunandır..

   
 3. balzac'ın okunması gereken kitaplarından biri olduğunu düşündüğüm, okurken her kelimenin insanın ruhuna işlediği, imkansız olan bir aşkı anlatan kitabı.

   
 4. bir solukta okuduğum ve başarılı bulduğum eserdir. kitaplığımda baş köşede durur kendisi lakin ikinci kez okumaya gerek duymayacağım kadar yalındır, her bölümü aklımda kalandır.

  ikincide aynı heyecanı vermeyeceği bellidir.

   
 5. vadideki zambak, uzun yıllar öncesinde okuduğum ve yazarın akışkan-edebi diline hayran olduğum eseridir.

  konusu; iki çocuk annesi ve kötü bir çocukluk döneminden geçmiş, yalnızlık çeken hasta , tedavisi dolayısıyla kırlara gönderilmiş genç bir adam. ve bu iki mutsuz insanın yalnızlıklarını paylaştıkları süreç içinde gelişen ve boyut değiştiren aşkları anlatıyor... her türlü duygu yoğunluğunun yaşandığı (aşk, inanç, annelik, fedakarlık, günah, ihanet, çocukluk vb. ) ve doğa betimlemeleri şahane? mektupları ve mesajlar önemli...sürükleyici bir roman.

  kitapla ilgili ilginç olanı ise honore de balzac'ın kimi çevrelerce başyapıtı sayılan bu eserinin, ilk yayınlandığı yıllarda hemen hemen hiç ilgi görmemiş olması.

  kitap/romanı tekrar okuduğunuzda ise yazarın/eserin farklı mesajları olduğuyla, hatta yazarın kendisi, eşiyle yaşadıkları ve iç dünyasıyla karşılaşabiliyorsunuz. (ayrıntılarda gizli )

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.