1 2 3 4 5 6 7 8

üzerlik otu

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Bağırsak parazitlerini ve bakterileri öldürücü etkilere sahip oldugu, idrar yolu ve mide problemlerine karşı faydalı oldugu, saç dökülmesini engelledigine inanılan bir bitkidir..

   
 2. faydaları saymakla bitmeyen otlarımızdan biridir. sinir sistemine iyi geldiği gibi bazı yörelere göre nazara da iyi geldiği düşünülür ve yakılarak kişinin üstünde çevirerek tütmesi sağlanır. çocuklara muskanın içine koyularak takılandır.

   
 3. beyaz çiçekli 70 santime kadar büyüyen çok yıllık bir bitkidir,tohumlarından kırmızı boya elde edilir.

   
 4. bugün yaptığım doğa gezisinde mevsimsel olarak kurumuş olanlarına fazlaca rastladığım ve etraflarında keme denen bir mantar türü yetiştiğini gördüğüm, çokça dalları olan yabani bir bitkidir..

   
 5. Bağırsak parazitlerini ve bakterileri öldürücü etkilere sahiptir. İdrar yolu ve mide problemlerine karşı faydalıdır. Saç dökülmesini engeller. Basur ve yaraların iyileşmesini kolaylaştırır. Uyarıcıdır. Cinsel gücü ve isteği arttırdığına inanılmakta ve bu amaçla özellikle Hindistan'da afrodizyak olarak kullanılmaktadır.

  şeklinde sayısız faydası olan bitkidir.

   
 6. Anadolu' da, tütsüsü ile nazardan korunulacağına inanılan, evlerde bulundurulan ve doğada kendiliğinden yetişen yabani ot, bitki çeşididir...

   
 7. kurşun döktükten sonra yakılarak tütsü yapılan nazara karşı olduğuna inanılan ot

   
 8. insanları nazardan koruduğuna inanılan, eskiden evlerin girişlerine asılan, bir kabın içerisinde yakılarak, nazar değdiği düşünülen kişiye dumanı koklatılan ot.

   
 9. kurutulmamaış olanları yaklaşık 20-30 santimetre boyunda olan ve dikene benzer açık yeşil yaprakları olan, dalların ucunda beyaz renkli ve beş yapraklı çiçek açan nadide bitki..

   
 10. nazardan koruduğuna inanılan ve genellikle köylerde ve köy pazarlarında satılan bahar aylarında yetişen ot türü

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.