1 2 3 4 5 6 7 8

uyan ey gözlerim

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. spoiler

  Osmanlı padişanlarından III.Murat'ın bir gün sabah namazını kaçırması ile duyduğu üzüntüyü şiir dizelerine dökmesi sonucu ortaya çıkan ve günümüzde ise birçok sanatçının ilahi olarak seslendirdiği, padişahın hicranını dile getirdiği ve ibret almamız gereken ilahi.

  www.youtube.com/watch?v=tGyfAszzdbQ

   
 2. geçenlerde bir yarışma programında mustafa ceceliden dinlediğim ve tüylerimi diken diken eden ilahi.akabinde zara versiyonunu bulup indirmişimdir.gerçekten insanın içini acıtan, aczini dile getiren müthiş bir eser.

   
 3. son günlerde dinlemeye doyamadığım müthiş bir ilahi.ilahinin sözleri ve de hele, yazılış amacının öğrenilmesi insanın üzerinde müthiş derin bir etki bırakıyor.bu güzel ilahinin ömer faruk güney versiyonunun da dinlenilmesi tavsiye edilir.

  https://www.youtube.com/watch?v=OdBDWQph_7g

   
 4. sabah namazına hayatında sadece bir gün uyanamayınca sultan 3. murat uyan ey gözlerim gafletten uyan diye günümüzde ilahisi söylenen sözleri yazmıştır ve tabi ki gözlerinden yaşlar süzülerek.

   
 5. gece geç yatmış sabah erken kalkmak zorunda olan,uykusunu alamayan kişi tarafından dillendirilen cümledir. bilindiği üzere uyku baldan tatlıdır ve kolay kolay vazgeçilmez.

  uyanmak zorunda kalan kişinin uykuyla savaşının dile dökülmüş halidir.

   
 6. çok güzel bir ilahidir.melodisinin kulağa çok bilindik ilahilerden farkı ve belkide daha etkileyici gelmesinin sebebi, saba, hüseyni yada neva gibi ilahilerde çok sık kullanılan bir makam olmayan kürdi makamında olmasıdır.

   
 7. sözlerini kimin ve neden yazdığını öğrendiğimde kendi kendime sabah namazı konusunda bir kere daha kızmamı sağlayan şiirdir.

   
 8. sabah namazını kaçıran koskoca osmanlı padişahının yazmış olduğu şiir. bunları okudukça ve duydukça diyorum ki, osmanlı devletinin bekasının uzun sürmesi boşuna değil. şimdi hangimiz sabah namazını kaçırdığımız zaman bu kadar üzülüyoruz, ağlıyoruz. elimizden gelen bu Allah affetsin deyip geçiyoruz çoğu zaman.

   
 9. Ali Ufki Bey'in bestelediği doyumsuz şiir

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.