1 2 3 4 5 6 7 8

tartışma

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Birbirine karşıt düşünceleri karşılıklı savunma

   
  (Bkz: münakaşa)
 2. iki zıt düşünce silsilesinin galip gelme çabası.

   
 3. ekranda en çok reyting yapan hususlardan biri.

   
 4. herhangi bir konu için düşünceleri karşılıklı olarak öne sürme.

   
 5. Bu kavramı tarif etmek için "Birikmiş gerilimleri boşaltmanon en iyi yolu" der görmek kitabının Portekizli yazarı jose saramago. Haklı da zaten. taraflar arasında Konuşulmayan gerilimler patlamaya hazır elektrik trafosuna benzer zira.

   
 6. türkiye de genelde karşı tarafı anlamak için değil sadece cevap yetiştirebilmek için gerçekleşen eylem

   
 7. âdabıyla yapıldığında bir anlamı olan, yoksa tek taraflı üste çıkma çabasına dönen laf yetiştirme yarışıdır. Genelde tartışan insanlar, karşıt görüşe kapıları kapalı olup, salt kendi düşüncesini savunma ihtiyacına girdiğinden, tartışmalar bir sonuca bağlanmadan kapanır, açıklığa kavuşması gereken konu da ortada kalır. Açık görüşlü, konu hakkında gerçekten bilgi sahibi olan ve empatik insanlarla tartışmaya girilmelidir, zeytinyağı gibi her daim üste çıkmaya çalışan, kulaktan dolma bilgilerle üstünlük kurmaya çabalayan insanlarla tartışma ortamından kaçınmak, sinir ve ruh sağlığı için önem arz eder.

   
 8. Farklı görüşlere sahip bireylerin bir araya gelip bir konu hakkında konuşmaları, karşılıklı olarak birbirlerinin fikirlerini çürütmek ve karşı tarafa fikir anlamında üstün gelme faaliyetine genel olarak Tartışma denir.

  Tartışma türlerine örnek olarak,sempozyum,açık oturum,panel ve forumları örnek olarak verebiliriz

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.