1 2 3 4 5 6 7 8

su akar yolunu bulunur

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. suyun hiçbir engel tanımamasını ifade eden, ne olursa olsun kendine bir yol çizip oradan devam etmesini anlatan bir deyimdir.

  engelin sağından solundan geçmeye çalışıp yılmaması bıkmaması usanmaması kişiye örnek olmalı; kişi de başına gelen durumlarda ya da engellerde aynı şekilde davranmalıdır. su her zaman hedefine ulaşıyorsa kişi de böyle yaparak hedefine ulaşır.

   
  (Bkz: hedef)(Bkz: usanma)
 2. olayların gidişatı yönünde çok fazla müdahil olunmaması gerektiği üzerine söylenen cümle.gerçekleşsin diye kendini harap etme,kismette ne varsa o olur zaten denmek istenir.işlerin zamanla yoluna gireceği,panik yapmanın gereksizliği vurgulanır.

   
 3. "su akar yolunu bulur eğer inanırsan" şeklinde ilerleyen dinlenesi zeynep dizdar parçasıdır. ayrıca sen ne yaparsan yap her şey olacağına varır demenin başka bir versiyonudur.

   
 4. "artık akışına bırakmak gerek bazı şeyleri" dediğim durumu özetleyen cümle.

  aksın su

  bulsun yolunu..

   
 5. istediğin kadar önüne set çek o kendi yolunu bulur yine demektir

  bazen öyledir sürekli gitmemesi için bir set çekersiniz insanlara ama mutlaka bir yolunu bulur ve gider

  o yüzden set çekmemek gerek, yol verin gitsin. nasıl olsa bir yolunu bulup yine gidecektir

   
 6. Bizim yöresel bir atasözümüz şöyle der :alçak yüksek bağlama her şeyin bir kararı (ölçüsü) var. Dere yatağında da ev yapılmaz. Çığ havzasında da.sele kapılmamak lazım.

   
 7. bir şeylerin gidişatını değiştirmek isteyip, ne kadar çabalasak da elimizden gelmeyen sebeplerle gücümüzün yetmeyeceği yerde, oluruna bırakmaktır.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.