1 2 3 4 5 6 7 8

sineklerin tanrısı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Oldukça akıcı, yalın bir dil ve usta bir Mine Urgan çevirisiyle, bir solukta okunabilecek Nobel ödüllü Golding'in kitabı.

  Bir uçak kazası sonucu bir adaya düşen yaşları altı ile on iki arası değişen yirmi kadar erkek çocuğun başından geçenler ironik şekilde anlatılıyor. İyilik ve kötülük kavramlarının yaşının olmadığının, her yaştaki insan evladının içerisinde gizli olduğu ve güç dengelerine göre konumlandığına yer veriliyor.

  Aklın, zekanın, adaletsiz kaba kuvvet karşısında tarumar oluşuna, bir var olma çabasına dönüşmesine tanıklık ediliyor.

  Define Adası'ndan da esintilerin olduğu bir kitap.

  Kahramanlar arasında kız çocuğunun olmayışı ince bir ayrıntı.

  Kahramanları çocuk ama bir çocuk kitabı değil. Zamanının devlet büyüklerine, siyasilerine göndermeler içeren 1990'larda da sinemaya uyarlanmış kalburüstü eserlerden birisi.

  Ve "ah Domuzcuk" dedirterek insanın vicdanını yoklatan bir eser aynı zamanda..

   
 2. Bir yandan ampirik felsefeyi (tabula tasa) bir yandan ise varoluştan gelen 'şeyler' üzerinde tartışma açan ustaca yazılmış eser. Öte taraftan ise birçok ideolojiye gönderme yaparken olayları ise kendi koşulları içinde değerlendirilmesi yolunda yoruma açık yazınsal...

  Yarattığımız şeyler üzerinden ise bir devri bir insanı ya da tamamen insanlığı, geleceği şekillendirmesini ise gözler önüne seriyor. Yıllardan beri gelen ve bu soruya binlerce cevap veren düşünce ve düşünce insanına rağmen yer yer şüpheye savuran ya da tam anlam oluşturulamayan iyi/kötü kavramlarına bir kez daha kafa yormanızı sağlayacaktır.

  Yine ampirik felsefeden ya da kristiszme kadar varan beyin jimnastiğinde gidip gelmeyi sağlarken güncel koşullar içinde olması gereken öncü/halk/argümanlarını bir pilot olay ile sunuyor. Bunun karşısına ise sunulacak çok somut şeyler de olduğu kanısındayım. Lakin görev, alaşağı etme kaygısı gütmek de olmamalı yani en azından şimdilerde...

  Herkesin okumasını isteyeceğimiz bir yapıt.

   
 3. Bir bebekten bir katil yaratmak... diye başlayan cümlesini(Rakel Dink) aklıma getiren; adaya düşen bir avuç çocuk üzerinden otorite,iktidar, kitle-birey ilişkileri,iyilik-kötülük ve ahlak kavramlarının ele alındığı;kötülük sorunu bir yana, mevcut akıl ve sağduyunun tek elde,tek akılda toplanması sonucunda vahşetin her yaşta ve her yerde aynı olduğunu anlatan distopik roman.

   
 4. 1954 tarihli İngiliz yazar william goldman romanıdır.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam