1 2 3 4 5 6 7 8

sera gazı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Karbon dioksit (CO2), Metan (CH4), Nitröz Oksit (NO2), Hidroflorür karbonlar (HFCs) gibi atmosferde kızıl ötesi ışınları tutarak atmosferin ısınmasına neden olan gazlara ya da bileşiklere denir.

  Çağımızın en önemli sorunlarından biri olan küresel ısınmanın en önemli nedenlerinden biridir.

   
 2. Çocukken domates biber hıyar yetiştirilen seralarda kullanılan bitkilere sıkılan gaz olarak anladığım gaz.

   
 3. Güneşten dünyamıza gelen ışınlar yeryüzünde bir müddet kalır, dünyayı ısıtır ve tekrar uzaya geri yansır. Ancak sera gazları dediğimiz -başta co2 olmak üzere- gazlar, güneşten gelen yüksek enerjili kısa dalga boylu ışınları atmosferde tutarak, uzaya geri yansımasına engel olur. Bu da dünyada sıcaklığın yükselmesine neden olur.

  Son yıllarda özellikle İnsan kaynaklı fosil yakıtlarının kullanımı sonucu, atmosfere karışan karbondioksit miktarını normalden çok daha fazla arttırmıştır. Bu hızla gidilirse 2060 yılında dünya sıcaklığında yaklaşık 2 derecelik bir artış olabileceği, bu durumda da çok sayıda bitki ve hayvan türünün yok olacağı, deniz seviyelerindeki 40-50 cm yükselme ve buna bağlı olarak bazı yerleşim yerlerinin haritadan silineceği, kuraklık ve kıtlık yaşanabileceği vb. pek çok kötü senaryonun gerçekleşebileceği öngörülmektedir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.