1 2 3 4 5 6 7 8

saç kavurma

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. domates,biber veya soğanda karıştırılarak yapılan dana etininde içinde olduğu ve yemesi çok lezzetli olan lezzetini şaç'ın verdiği hafif yağlı yapılan yemek türü.

   
 2. soğumaması için altında devamlı ateşin yandığı özel tabaklarda servis edilen, etli, sebzeli yemek.

  yaşasın yemek yemek..

  (tebessüm)

   
 3. bence doğrusu sac kavurma olan ifade.

   
 4. nefistir olsa da yesektir candır can

   
 5. açken adının telaffuz dahi edilmemesi gereken bir yemektir. öylesine iştah açıcıdır.

  nerede yenir, denilirse...

  diyarbakır'da, gaziantep'te, mardin'de, adana'da...olmadı malatya girişinde, kömürhan köprüsü yakınlarındaki kamyoncuların ısrarla tercih ettikleri, sırf sac kavurması için özel duraklama yaptıkları lokantalarda yenmelidir.

   
 6. sac kavurmanın en güzel yapıldığı illerden biri de eskişehirdir. zaten en güzel en lezzetli etler de eskişehirde olduğundan soğanı biberi domatesi ve eti bir arada bulduğunda yapılacak en güzel yemek sac kavurmadır. öncelikle et suyu bitene kadar pişirilir daha sonra yağ, soğan, biber ve domates sırasıyla eklenerek pişirilmeye devam edilir. pişer pişmez sıcak bir şekilde yenilmelidir hatta yenilirken bile alttan ısıtılmaya devam edilebilir yoksa yağı donar hemen.

   
 7. Saç renginin 2 veya daha fazla, art arda değiştirilmeye çalışılmasıyla ortaya çıkan durum.

   
 8. ilk önce kuyruk yağını eriteceksin sacda. 1 kg et 300 gram kuyruk yağı ... ondan sonra eti içine atacaksın 2 dakika falan kavuracaksın. tuzunu atacaksın. sonra yeşil biber ve soğanı karıştıracaksın 10 dakika kadar. ondan sonra domatesi , istersen maydanozu atacaksın 10 dakika kadar; ondan sonra pul biber, karabiber istersen kekik, kimyon 7 dakika kadar kavuracaksın. işlem tamam. ekmekleri dilimleyip üstüne dizeceksin afiyet olsun.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.