1 2 3 4 5 6 7 8

puslu kıtalar atlası

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. şahit ve sahip olmak arasında bir seçim yapacak olursak bünyamin karakteri gibi dünyaya şahit olmayı yeğlediğimi anladığım ihsan oktay anar romanı.

   
 2. son dönemin en iyi romanlarından biridir. klasik olacak niteliğe sahiptir.

   
 3. Puslu kıtalar atlası nın şu günlerde çizgi filmi çekilir, ulkemizde pepe gibi yerli yapımlardan sonra puslu kıtalar atlası gibi profesyonellik gerektiren bir yapımin çekimlerinin sürüyor olması çocuklarımız için şanstır, diye düşündüren durum..

   
 4. ölmeden önce herkesin en az bir kez okuması gereken muazzam kitap.

   
 5. öyle derinliği olan bir eserdir ki çizgi filmlerinin ardından çizgi romanı da basılan kitaptır. çizgi romanı tam 5 senelik bir emeğin ardından 2000 resimle çizimle ilban ertem tarafından yayımlanmış, insanın resimlere baktıkça bakası gelen bir baskıdır. ayrıyeten ihsan Oktay'ın kendisi resim çizen biridir, düşüncelerini hatırlatan konu.

   
 6. Anar'ın ilk ama çok kez okunması gereken, kelimelerle dans ettiği ve hayal gücü ile yoğurduğu romanı.

  Bu kitabı anlatmak zor.

  Kitapta adı geçen her kahramanı kitap kapağında bulabiliyorsunuz, ilginç değil mi? Dili biraz ağır, eski Türkçe ağırlıklı. İlk başta sıkılabiliyorsunuz sonra sonra da kendine alıştıran bir yönü var bu kitabın. Artık kelimeler de yormuyor, sıkmadığı gibi.

  Romana konuk olan karakter sayısı oldukça fazla ana karakter mı arayacaksınız, o biraz zor işte. Herkese romanda bir rol biçilmiş ama kimse tamamen ana kahraman değil. Uzun uzun cümlelerde boğulmuyorsunuz, evet uzun cümleler hakim kitaba ama o uzunluğun içindeki ayrıntıları çözerken buluyorsunuz kendinizi, bu yönü ile de eğlenceli bir kitap.

  Zaten Anar okuyor iseniz, bir yanınız musiki, bir yanınız tasavvuf, bir yanınız hayallerle yoğrulmuş ustaca düşler, bir yanınız düş mü gerçek mi çelişkisini yaşarken bulursunuz kendinizi, eğlenceli yönü sizi alıp götürür.

  İstanbul yani Konstantiniye'nin her köşesinde bulabilirsiniz kendinizi. Uykusuz bir çocuk Alibaz, külhanbeyi Arap İhsan. Uzun İhsan Efendi, değişik bir güce sahip karakter. Ve Uzun ihsan Efendi'nin oğlu Bünyamin'in hikayedeki izleri müthiş kurgulanmış bir eser tüm karakterleri ile.

  Efrasiyab ve Renderkar gizemini görürsünüz kitapta.

  Karakterler bile hizaya gelemiyor anlatırken... Bu sebeple Anar'ın bu kitabından sonra diğer bütün kitaplarını da okuma listenize ekleyeceksiniz diyorum.

  Bilirsiniz Anar için; "edebiyatın yeni soluğu" tanımlaması yapılmıştır. Yeni yepyeni bir kıta, bir atlas biraz puslu...

  "Dünya bir düştür. Evet, dünya... Ah! Evet, dünya bir masaldır."

   
  (Bkz: İhsan Oktay Anar)
 7. uzun zamandır okumak için ertelediğim ama yorumlardan anladığım kadarıyla artık okumam gereken eser.

   
 8. gün itibariyle bitirdiğim ve fazlasıyla beğendiğim ihsan oktay anar romanı.

  beyefendinin de okuduğum ilk romanı olmuş oldu. valla nasıl anlatsam yani bir değişik, nasıl konuya dahil olduğumu bile anlayamadım aldı götürdü roman. bu kadar fantastik ve gizemli olayların bu kadar gerçekçi anlatılması başlı başına bir hüner.

  fazlaca bulunan yan karakterlerin sanki baş karakter olarak algılanmasını da ilk kez gördüm.

  bunların yanında bolca da bulunan komedi unsurları.

  çok beğendim, çok.

  şiddetle tavsiye edilir ki kendime de ikinci kez ediyorum.

  dili de ağır değil bence, eski kelimeler var evet ama tamamı anlaşılıyor.

   
 9. güzel bir kitap büyük ihtimalle bugun serviste kalan 30 35 sayfalık kısmıda okuyacam

  baya bir sayfaya kadar baş kahraman kim diye düşündüm şimdi oturuyor ama kafama takılan şeylerde olmadı değil kubelik niye vardı alibaz ne alaka neyse spoilere girmeyeceğim :)

  dili başta sıktı zorladı hele ki bir evvelinde elif şafakın pinhan kitabını okuyunca noluyor dedim sonradan açılıyor

  kesinlikle okumalısınız.

   
 10. ..

  2008 yilinda Suskunlar eseri ile tanidigim yazarin,merakla okudugum essiz eserlerinden biri.. Hayalperest,dus kurmayi seven herkesin kitapliginda olmasi gereken bir roman..

  ..

  Ve düsündürucü..

  ..

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam