1 2 3 4 5 6 7 8

ölen kişiden kalan eşyalara kıyamama

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. vefat etmiş olan yakın akrabalardan geriye kalan eşyalarını hatıra niyetine onu hatırlatması amacıyla atmaya kıyamayıp evde saklamaktır. ölen kişi anne, baba veya dede olabilir. onlardan kalan hırka, yelek, resim, seccade, tesbih veya giysi gibi eşyalara kıyılamaz. evin bir yerinde saklanılır genelde. aradan yıllar geçse de o eşyaya evin bir yerinde denk gelince bir an hüzün kaplar insanın içini.

   
 2. hatırattır. andır.. kokudur..hüzündür.. gözyaşıdır..

  kıyamaz insan ondan bir parça kalsın ister hayatında insan..

   
 3. elinde tek kalanı yitirmek istememe sonucu ortaya çıkan durum.

  çünkü ölüm öyle bir şey ki; zaman geçtikçe sevdiğin kişilerin yüzünü unutuyorsun, bakışlarını unutuyorsun, ellerini unutuyorsun. resimlerde olmasa da hatırlamakta zorluk çekeceğiz.

  tek elinde kalan eşyaları oluyor ve onlara da sonuna kadar sahip olmak istiyorsun. anılarını heybene doldurmaya çalışıyorsun.

  yalnız beyhude bir uğraş oluyor. akrabalar geliyor, ölünün eşyaları kalamaz. onları başkalarına vermek zorundasın diye, anılarını toplayıp bir poşete koyuyorlar. fakir olduğuna inanılan kişilere veriliyor ve sen o eşyaların nasıl ne şekilde kullanıldığını bilmiyorsun. belki de kıyamadığın kazağı paspas olmuş ya da soba da köz olmuştur.

   
  (Bkz: ölüm)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam