1 2 3 4 5 6 7 8

obruk

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Özellikle kireç taşlarının çözülmesi ile meydana gelmiş doğal kuyu. Baca veya kuyu şeklinde, keskin köşeli, derin çukurluklara obruk denir. Derinliği 250-300 m'yi bulabilen obrukların bazılarının tabanında göl bulunur. Türkiye'de İç Anadolu'nun güneyinde ve Toroslar 'da yaygın olarak obruklar görülür. İçel'deki Cennet-Cehennem mağaraları ve Konya'daki Kızören obruğu ülkemizdeki en güzel örneklerdir.

   
 2. akla gelen ilk örnekleri cennet ve cehennem obrukları olan yeryüzü şekilleridir

   
 3. Konya'nın karapınar ilçesinde özellikle son dönemlerde sayıları hızla artan, karstik göçük ve jeolojik doğa olayı.

  Yeraltı suyunun karbondioksit ile birleşimi sonucu olaşan karbonik asit(h2co3), kireç taşının(caco3) yoğun olduğu karstik arazilerdeki toprağı çözer ve yer altında devasa mağaralar oluşturur. Altı oyulan toprağın zamanla üstü de çökerek obruk adı verilen, derinlikleri yüzlerce metreyi bulabilen, huni ya da silindirik biçimli doğal göçükler meydana gelir.

  Son yıllarda dünyada guatemala ve çin'de de çok sayıda obruk oluşmuştur.

   
 4. Konya da çok karşılaştığımız derin çukurluklardır.

   
 5. Konya'daki obruk haberleri sıklaşmaya başladı.

  Bölgenin bir şekilde röntgeni çekiliyordur herhalde.

  Yoksa tarım makineleriyle falan Allah korusun.

  Evleri bile yutuyor.

  Bence aciliyeti var.

   
 6. dünyanın en büyük su altı obruğu, orta amerika ülkesi belize'de bulunmaktadır. 300 metre çap ve 125 metre derinliktedir.

   
 7. iyiden iyiye bulunduğum yerleşim yerine doğru hızla yaklaşan yer şekilleri. buraya gelirse tüm ilçeyi yutacak herhalde, bir yerin dibine girmediğimiz kalmıştı zaten. zeminimiz zaten çürük kireç taşı ve her yerden su çıkınca insan korkuyor. bir gün beş yüz metre derine çökersek ne ile kurtaracaklar bizi merak ediyorum. bu arada toprak kaymaları ve çatlamaları konusunda torosların da doğu karadenizden bir farkı yok sayılır hatta ağaçların daha az olması buranın dezavantajı.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.