1 2 3 4 5 6 7 8

nasır

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. elde ya da ayakta oluşabilen deri kalınlaşması ve sertleşmesidir.

   
  (Bkz: el)
 2. nedense hep elde ve ayaklarda oluşabilen içinde bir çok kök olan ve dişi ise üreyebilen köy yerlerinde yaşlı insanların okuyarak geçirdiği ve tıp dalındada tedavileri olan hastalık türü

   
 3. bazen yüreklerde de oluşabilen bir tür bozulma, ironik yaklaşımda sıklıkla kullanılagelen...hatta şiirlere konu olmuş bir durum.bir nevi hissizleşme durumu...yoğun yaşanan acı,ağrı,hayal kırıklıkları vb. olumsuzluklar ve bu olumsuzlukların yıllara sari sıklıkla yaşanması ile insanda ilk tepkinin yerini alan; direncin gelişmesi ve dayanıklığın artması sonucu yaşanan tepkime de diyebiliriz.

  nasırlaşmış, nasır bağlamış yürekler için kullanılabileceği gibi,çeşitli yörelerimizde "nasır", kişi adı olarak da karşımıza çıkabiliyor.

   
 4. ayak ve ellerin sürtünerek sertleşmesi sonucu ortaya çıkan rahatsızlık.

  ayaklarda oluşan bayağı sıkıntı verir, nasırın olduğu yerde ağrı, sızı gibi şeyler olur. ne kadar tedavisi var dense de, tedaviden sonra tekrar yenileme riski var.

   
 5. bir de "nasırına basmak" deyimi vardır. kişinin hassas olduğu,zaafının olduğu konulara, noktalara değinmeyi anlatır.

  ,

  rahmetli kemal sunal'ın, 'sakar şaban' filminde ise kahramanımız şaban, sahte mafya patronunu oynamaktadır. rolde karşısındaki kötü-gaddar mafya adamlarından birini, ayağındaki nasırına basmak suretiyle alt eder. o nasır ki bir kare önce bir dişçi kerpeteniyle sökülmüştür...filmin hemen hemen en komik sahnelerindendir; nasırına bastığı mafya babasının acısına dayanamayıp düşüp bayılması sahnesi.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.