1 2 3 4 5 6 7 8

mülteci

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Yasadiklari yeri Dini, ırkı ,siyasal görüşü nedeniyle terkederek ( veya terketmek zorunda birakilarak) başka bir yere siginan insanlara verilen genel ad.

  Ornek olarak suriyede veya irakta yasanan iç savaştan dolayı Türkiye ye siginan kisiler

   
 2. Uluslararası hukuka göre vatandaşı olduğu ülke dışında olan ve ?ırkı, dini, tabiiyeti, belirli bir toplumsal gruba mensubiyeti veya siyasi düşüncesi nedeniyle zulme uğrayacağından ötürü haklı sebeplerle korktuğu? için vatandaşı olduğu ülkeye dönemeyen veya dönmek istemeyen kişi, sığınmacıdır.

   
 3. zulümden kaçanlar ve can güvenliği olmadığı için bir başka ülkeye gidendir. 1951 mülteci konvansiyonuna göre mülteciler özgürlükleri ve can güvenliklerinin bulunmadığı bir ülkeye geri gönderilemez. Avrupa Birliği için kapılarını açmak hukuki bir zorunluluktur. Göçmenlik ile karıştırılmaktadır.

  Göçmenlik için;

   
  (Bkz: göçmen)
 4. özelliklede suriye'deki savaş ortamından kaçan insanların ve her akşam ana haberlerin haber konusu olan, insan ölümlerinin normalleştirildiği ve maalesef ki bu sayede herkeslerin artık bu kavramı ölümlerden sonra iliğine kadar hissettiği yurtsuz insanlardır.

   
  (Bkz: Aylan kurdi)
 5. Birgün bizde mülteci olabiliriz... bu bakış açısı ile yaklaşmalı konuya. yurtlarından çeşitli sebeplerle çıkmak-kaçmak zorunda kalan "insan"lardır. Yardıma muhtaçtırlar. İyi niyet gösterilesidirler. lakin iyinin yanında kötüsü de var. kontrolü elden bırakmamak lazım

   
 6. Sığınmacıya da mülteci geçişi olan ülkelerden bazı taleplerimiz olsa nasıl bir tepki alırdık acaba?

  İnsan merak ediyor.

  Sonuçta mütekabiliyet diye bir kavram var.

  Ya da mübadele ya da buna benzer şeyler.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.