1 2 3 4 5 6 7 8

mezamorta hüseyin paşa

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Mezamorta Hüseyin Paşa, Osmanlı'nın büyük denizcisi.

  Venediklilerle yaptığı savaş sonrası aldığı yaralardan ötürü öldüğü sanılmış ancak mucizevi şekilde iyileşmiş, 17 yıllık esaretten kurtulmuş, bu yüzden Venedikliler ona mezamorta yani yarı ölü lakabını vermişler. ( biz de sen gibi yarı ölüyüz be paşam )

  Hüseyin Paşa, Fransızların Cezayir'i işgali sırasında, fransa'ya '' geldiğiniz gibi geri dönün, yoksa elimdeki fransızları topa koyar size geri gönderirim '' diye nota veriyor,

  Fakat fransızlar inanmıyor. hadi canım, bi insanı topa koyup nasıl ateşler, deli mi bu kuzum, yok daha neler falan diye geyik yapadursunlar,

  Bizim yarı ölü paşa, fransız konsolosunu harbiden topun içine koyup ateşliyor ve fransa, mezamorta hava yolları ile tanışıyor. Fransız amiral neye uğradığını şaşırıyor, bir iki derken insanlar havada uçuşuyor, çare yok geri dönüyor. sayıca üstün olmalarına rağmen Hüseyin Paşa'nın bu gözü karalığından korkup geri çekiliyor.

  Bu haber payitahta sevinç yaratıyor, kendisine Cezayir beylerbeyliği veriliyor,

  Hüseyin paşa ardından Venedik, İspanya gibi denizcilikte iyi olan devletleri paşa paşa yola getiriyor, hepsine benim adım bomba soyadım ölüm ulan! inanmıyorsanız Fransa'dan sorun gibisinden ders veriyor.

  Koyun Adaları muharebesinde yine büyük bir zafer kazanıyor. Zamanla Osmanlı'nın Kaptan-ı Deryası oluyor, denizlerden tek sorumlu kişisi yani. Denizcilik kanunnamesi ile de Osmanlı denizciliğine yön veriyor, yola sokuyor.

  Barbaros Hayrettin Paşa'dan sonra en büyük Osmanlı Denizcisidir, ( Barbaros bunu beğendi )

  gel gelelim çok da bilinmez adı sanı.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam