1 2 3 4 5 6 7 8

Metil alkol

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Metanol

  Metanol odun alkolü olarak biliniyor. Maliyeti düşük olduğu için ucuz içki üretiminde kullanılır. Zehirlenmelere ve ölüme neden olur.

  Güneş görmeyen depolarda depolanıyor.

  Depolanmasında Plastik variller kullanılıyor.

  Normalde antifriz ve çözücü olarak kullanılıyor.

  Biyodizel üretmek için

  Denatürant katkı maddesi olarak

  Polimer üretiminde

  Laboratuvar kimyasalı olarak

  Sülfonamid ve amin kimyasallarının üretiminde

  Bor maddesinin tayininde

  Yapıştırıcı ve dolgu macunlarının imalatında

  motorların soğutulması için

  tarım kimyasallarında

  otomotiv bakım ürünlerinde

  elektrik elektronik ürünlerde kullanılıyormuş.

  Evde eczaneden alınıp pet şişeye konan saf alkol yanlışlıkla içilince panikleyip araştırmaya koyulduk. tanıdık doktor ve eczacıları aramıştık.

  Piyasada saf halde satılan alkollerin hiçbirinin metil alkol olmayacağı, eczanedeki alkollerin etil alkol olduğu belirtildi. Yine de dikkatli olmakta fayda var.

  kimyasalların, temizlik ürünlerinin kutularının içinden çıkarılamayacak ve başka kaplara aktarılamayacak şekilde piyasaya sürülmesi gerekiyor.

  bu konuyla ilgili yasal düzenlemeler yapılsa ve imalatçı firmalar için ambalaj zorunluluğu getirilse özellikle çocukların yaşadığı zehirlenme olayları büyük ölçüde engellenir.

   
 2. metin alkol diye okuduğum başlık.

  "metin alkolik mi oldu ?" dedim bir an. :)

   
 3. #2mms ben de öyle okudum. n'oluyor dedim ya. :)

   
 4. sahte rakıdan aşina olunan kelime. maalesef bir çok insanın canına sebep oldu. içiyorsak da buna bulaşmıyoruz. biz vergi vermeyi seviyoruz. gülücük

   
 5. sahte rakıyı etil alkolle yapmaya başladı millet. öğrendiler metil alkolle yapmamayı en azından.

   
 6. desene yasaklar mucit yapıyor bu milleti.

   
 7. benzini ve parayı da çözerlerse enflasyon düşer. :)

   
 8. su ile çalışan motor yaptığını söyleyen adam bir daha ortada görünmedi. onu yaptıkları an yerler adamı bu ülkede. vergisiz n'aparız biz. alışkın değiliz bi kere.

   
 9. geçmişte odunun damıtılması ile elde edildiğinden odun alkolü de denirmiş, şimdilerde ise metanol, karbonmonoksit ile hidrojenin yüksek basınç altında yüksek sıcaklıklarda üretilir olmuş. renksiz, uçucu, zehirli bir sıvı. bir de ikiz kardeşi var, etil alkol; alkollü içeceklerde kullanılan tek alkol türü olup ,çözücü olarak da antibakteriyel el dezenfaktanı jellerinde antiseptik olarak kullanılır. metil alkol; endüstride boya inceltici, teksir makine sıvısı, antifriz, cam temizleyici gibi maddelerin yapımında kullanılır. metil alkol kaynaklı akut zehirlenmeler -yanlışlıkla- içki olarak kullanılması sonucu oluşurken, kimi durumlarda ise kronik zehirlenmelere de sebebiyet verdiği bilinmektedir.

   
 10. serbest cagrisim.

   
  (Bkz: metin alkan'ın şiirleri)
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.