1 2 3 4 5 6 7 8

mehmed uzun

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. spoiler

  Yaşar Kemal'in "kürt romanının dilinin dikenli yolunu açmıştır." diye bahsettiği ölümsüz yazardır.

  "Her gün bir adım daha dost olana" sözü ile hafızama kazınan, yazarın ilk eseri "sen"den bir iz. Böylesi yazarlardan bihaber hayata veda etmemeli insan.

  Her şey adım atana kadardır... sözünü hayata geçirendir nazarımda.

  Bazı yazarlar vardır, bugüne dek okunmamıştır mesela ya da belirli bir kesim tarafından tercih edilmiş ve okunmuştur. Yazarları sınıflandırmak, belirli bir alanda kısıtlamak ve bunun yol açtığı yoksunluk da henüz anlaşılamamışken bir adım atmalı ve sınırları genişletmeli.

   
 2. aşk gibi aydınlık, ölüm gibi karanlık bir kaderin kuyusunda, nar çiçekleri için dengbejlerin stranlarıyla dicleyi yakartan ölümsüz yazar. Evet, keşke ömrü de soyadı gibi "uzun" olsaydı dediğim yazarlardan.

   
 3. Ruhun Gökkuşağı isimli kitabı ile ruhumuza renk katması düşünülen yazar. Sen'den sonra tekrar karşılaşmak ve özellike kitap kapağında yer alan not ile:

  "En güzel gökkuşağına sahip ruha"

   
  (Bkz: ruhun gökkuşağı)
 4. kürt yazar siverek doğumlu kader kuyusu,yitik bir aşkın gölgesinde,kitapların yazarı olan kişi.

   
 5. uzun aradan sonra kendisiyle bir kahve içimlik hasbıhal edeceğim değerli yazar. öncelikle şad olsun ruhu..

  sizde de oluyor mu bilmiyorum ama. sevdiğiniz yazarların eserlerini okuyunca, onlarla arka planda sohbet de ediyorsunuz farkına varmadan. hayır aklım gayet yerinde ( "deli mi bu" düşüncelerini bertaraf etmek için araya sıkıştırdığım bir cümle )

  yazarın o esere vücut verirken kaç dikenli tel aştığını, kaç tozlu yol yürüdüğünü, kaç ayazda üşüdüğünü, açlığını, acısını, kan ağlayışlarını santim santim hissediyorsunuz. hissederken düşünüyorsunuz. yaşıyorsunuz, bağırıp çağırıyorsunuz ama kimse duymuyor. tıpkı yazara sağır kalındığı gibi..

  bir yazar kolay yetişmiyor, kolay yazmıyor, bir kez daha anlıyorsunuz.

  mehmed uzun.. edebi çığlığın kahramanı, kültür bekçisi. o'nu hayattayken bir kez dahi görememenin hüznünü hep yaşayacağım sanırım...

   
 6. konuşulması dahi yasaklamış bir dilin yazın alanında yol kat ettiğini yaşarken görmemi sağlayan romancıdır mehmed uzun. tıpkı ibranice misali yeniden küllerinden doğacak bir ahir zaman dilini yazıp okuyabilmek en özlenen şeydi ve bunu gerçekleştiren kişi mehmed uzun'du.

   
 7. çok dilli, çok kültürlü özel bir yazar.

  gerçek bir çokkültürlülük. başına gelen belki de en güzel şey.

  ben önsöz'leri pek okumam. önsöz; sonsöz olmalıdır der son nokta olarak okumayı severim.

  Uzun da; önsöz değil de "önsöz yerine" diye başlayarak hislerime tercüman olan, bu kadar da hoşgörülü bir yazar okurunun gözünde.

  okuruyla konuşan bir yazar o.

  bakmayın aramızda olmadığına... o da bazı değerler gibi sonsuzluğa uzananlardan.

  tutsak bir zamanın tutsağı'na zincirlenmiş zamanlarda zincirlenmiş sözcükleri ile... bir selam gönderebilmeli.

  iyi ki tanışmışız diyebilmeli...

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam