1 2 3 4 5 6 7 8

medeniyet

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. görgü, ahlak, kültür sentezidir.

   
  (Bkz: sentez)
 2. mehmet akif ersoy'un bir şiirinde bahsettiği tek dişi kalmış canavar

   
 3. medeni olabilmek babamın tanımına göre: " Eşyaları yerinde ve usulüne uygun kullanabilme yeteneği"

  yani temiz kullanma, gerektiğinde onarma, herkesin hizmetine sunabilme, azami ölçüde yararlanabilme vs. her şeyi bunun içine koyabiliriz.

  Mesela belediye hizmeti olan bankların, çöp kovalarının, direklerin, spor aletlerinin, parkların, bahçelerin temiz kullanımı, sahiplenilmesi... Kişisel eşyaların da aynı şekilde korunması gibi...

  Bana kalırsa da bir ülkenin medeni olup olmadığını ilk bakışta çevre temizliğinden, yüzü gülen özellikle kadın ve çocuklar sonra erkeklerden, bir de toplumsal yapının piramit gibi değil de dikdörtgen olmasının yansımalarından anlarız herhalde.

   
 4. istiklal marşında mehmet akif ersoy , "tek dişi kalmış canavar.." diye betimlemiş medeniyeti. oradaki "dişi" kelimesinin ikili anlamı olduğunu anlatmıştı edebiyat öğretmenimiz. biri ağızda bulunan organımız olan "diş" iken diğeri, insanın her iki cinsinde biri olan "dişi" kelimesine karşılık geldiği. ağzında tek dişi kalmış bir canavar veya cins olarak tek dişinin kaldığı bir düzen. her iki tanımda da karşılığı pek iç açıcı değil doğrusu. yoruma da açık.

   
 5. modern-medeni eşleminde düşününce sonrası post-medeniyet olması gereken devran ismi.

   
 6. tek dişi kalmış canavar.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.