1 2 3 4 5 6 7 8

mantar

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. ekosistem için önemli bir rol oynarken yılda yüzlerce insanı zehirleyen bitki türü.

   
  (Bkz: sağlık)
 2. acliktan olecegimi bilsem yemeyecegimdir. zehirli turlerinin var olmasi, bendeki bu mantar fobisinin yegâne nedeni olabilir, bilemedim simdi.

   
 3. şişe tıpası

   
 4. mayıs ve haziran ayında ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişen doğal mantarın hiçbir tada değişilmez.

   
  (Bkz: tat)
 5. deride ve tırnak altında vs oluşan hastalık

   
 6. zannedilenin aksine bitki olmayıp kendine özgü bambaşka yaşam formu olan canlı türü. ayrıca bitkiler kendi besinlerini fotosentez yoluyla üretebilirken mantarlar kendi besinlerini üretemezler ve ayrıştırıcı olarak beslenirler.

   
  (Bkz: fotosentez)
 7. yakınlarda bir yakınımın ölümüne neden olan zehirli bir besin. üstteki yazarın verdiği bilgiye göre bitki de değilmiş ne diyeyim bilemedim şimdi. uzak durulması ve tüketilmemesi önerilir. sadece sağlıklı koşullarda üretilen kültür mantarları tercih edilmelidir.

   
 8. dağ köyü insanları için mantarı tanımanın ve anlamanın sayısız yolu, yöntemi vardır, bir dağ köyünde mayıs haziran ayında çok tüketilen gıdalardan biri mantardır, benim 125 sene önce kurulmuş köyümde herhangi bir mantar vakası eskilerden ve yenilerden duymadım, bu çok duyduğumuz ölümlü vakalar genelde tanımamakla alakalı olanladır, diye düşündüren konu.

   
 9. Kültür mantarinin turunun kullanmanin daha guvenli olacagini dusunmemle birlikte dogadaki dogal yenilebilr bir türünün tadini hic birsey in tutmayacagini bilmek gerekir. cintar en lezzetli türlerinden biridir

   
 10. mantarlar, çok hücreli ve tek hücreli olabilen ökaryotik canlıları kapsayan bir canlılar alemi ve şapkalı mantarların tümüne halk arasında verilen genel addır. çoğu insan, mantarların bitki olduğunu düşünmektedir, ancak mantarlar bitki değildir. çünkü, mantarlar kendi besinlerini üretemezler

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.