1 2 3 4 5 6 7 8

leylek

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. güney ülkelerden kalkıp yüzlerce kilometreyi gruplar halinde kat eden, uzun gagalı, gözleri sürmeli, yüksekçe yerlere yuva kuran, sonbaharda tekrar güneye göç eden, ilkbaharın müjdecisi kuşlardır..

   
 2. ömrü iki lak lak olan kuş . havada görünce bütün senenin gezerek geçeceği yönünde rivayetler var olsada bir leylek sürüsünü havada görmüş biri olarak işe yaramadığı görülmüştür

   
 3. Bebekleri getiren kuş türüdür.

  dimağların henüz tertemiz olduğu dönemde , çocukların insanların oluşumu konusundaki meraklı sorularına karşı cevap verilirken alet edilen kuşlardır.bir zaman buna inanan çocukcağızlar sonra hayatın acımasız gerçekleri ile karşılaşırlar.

   
 4. havada gezerken görüldüğünde bütün sene gezeceğim umutlarına gark edendir. omzuna bir sürü yükler yüklenen ve bunlardan kendisinin bile haberi olmayan nadide kuşlardan biridir.

   
 5. sıcak havaları seven ve yuvasını yüksek yerlere yapan 2 veya 3 yavru yetiştirebilen siyah beyaz renkte olan uzun gagalı uzun bacaklı ve kurbaca balık gibi hayvanlarla beslenen etobur kuş türü

   
 6. Tek ayak üstünde gagasını kanadının altına koyarak zarif ince uzun bacakları üstünde duruşuyla uyuyan, İzmir Selçuk ilçesinin müdavimlerinden bahar mevsiminin müjdecisi olan göç hayvanı.

   
 7. havada görüldüğü zaman, gören insanın o yılı sürekli gezerek geçirileceğine inanılan kuş. batıl inanç denince, bir numarayız. leylek ile bizim ne alakamız varsa, kanadımız olsa anlayacağım da o da yok.

   
 8. yaz aylarında ülkemize gelen ve en çok 3 yavru yapan börtü böcek ile beslenen göçmen kuş türüdür.

   
 9. Mart ayının 1. Günü takılan marteniçka'nın çıkartılabilmesi için görülmesi gereken kuş türü.

  Eğer havada görürsen dileğin kabul oluyo sanırım. Marteniçkani çıkartıp meyve veren bir dala asıyorsun.

   
 10. Eski zamanların kargosu olduğunu düşündüğüm kuş.

  Bizi leylekler getirdi sonuçta.(gülücük)

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.