1 2 3 4 5 6 7 8

kronik hastalık

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. spoiler

  Malum salgın nedeniyle gündemimize oturan, daha doğrusu gerçek hasta olanlar ile hastalık hastası olanların gündemine düşen, süreklilik arz eden hastalık türü.

  insan şöyle bir çalıştığı kuruma ya da çevresine bakınca, "ne de çok hasta varmış" ya da "benden sağlam olanlar bile hastaymış" diyesi geliyor ama bunu herkes biliyor ki hasta olmayanlar dahi bir şekilde hasta moduna girerek rapor alma telaşesine düştü, çünkü işin ucunda idari izin vardı.

  İşin diğer bir ucunda ise, kul hakkı vardı ama bunu bir kısmı görmedi.

  cesaret edip bu konuda eksik de olsa bir karar alan muğla adliyesi'ni tebrik etmek lazım. tespit edilenlerin yıllık izinlerine müdahaleden öte, ceza da vermek lazım.

   
 2. tekrar eden sağlık sorunu

   
 3. Kişinin yaşamı boyunca devam ederek, hayatını bu hastalığa göre yaşamasına neden olan, hayat kalitesini düşüren, hastalık nedeniyle ortaya çıkan belirtilerin şiddetinin bazen artıp bazen hafiflediği, kalp ve damar hastalıkları, bazı kanser türleri, diyabet, obezite, astım ve koah gibi hastalıklara verilen ad.

   
 4. iyileşmeyen, insanda kalıcı olan hastalıktır. hayatı boyunca ilaçlara tutunmak zorunda kalanların muzdarip olduğu hastalıktır. misal; aids, hepatit, vb. hastalıklarda kroniktir.

   
 5. Akut hastalığın tam tersi gibidr. Akut hastalık kısa sürede başlayıp iyileşen hastalıklara denir. Kronik hastalık ise; kimi zaman ölünceye kadar yakamızı bırakmayan veya yıllarca tedavi edilmeyi gerektiren hastalıklardır. Kanser, şeker hastalığı gibi örnek gösterilebilir.

   
 6. Doktorların: "Hastadan önce sarımsak kokusu odaya giriyor." diye de tarif ettiği bazı hastalıklar.

   
 7. Geçmeyen boğaz ve bademcik ağrısı mesela. Yaz kış akan burun.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.