1 2 3 4 5 6 7 8

kozmoğrafya

paylaş araştır şikayetçiyim

 

  1. Lise III. Sınıf için hazırlanmış ve 1933 yılında İstanbul'da basılmıştır. 286 sayfadır. Yirmi kısımdan (mephas) oluşmaktadır. Kitabın son kısmı (Yirminci Mephas) not ve cetvellerden oluşmaktadır. Ayrıca son sayfalara, kitapta adı geçen meşhur astronomlara ait kısa bir bilgi eklenmiştir. Bunu hata sevap cetveli izler. Son sayfada ise "Merkezi Avrupa Ufkunda Bir Sene Zarfında Görünen Kevkep Cümleleri Haritası" eklenmiştir. Fihrist kısmı 276-281. sayfalar arasındandır ve bu kısmın başına "Ankara ve İstanbul'un bazı mutayatı rasadiyesi" başlığı altında Ankara ve İstanbul'un enlem ve boylamları verilmiştir.

    Ali Yar'ın Kozmoğrafya adlı Lise ders kitabı, Cumhuriyet Döneminin başlarında konunun ne kadar bilimsel ve ciddi bir biçimde ele alındığının kanıtıdır. O dönemde genelde hemen hemen bütün bilim dallarının yeterince iyi öğretiminde özelde ise astronomi eğitiminde uzmanlar tarafında hazırlanmış ders kitapları okutulmuştur. Bu da Atatürk'ün koyduğu hedeflerin ne kadar yerinde olduğunun bir göstergesidir.

     
  2. dün twitter sayesinde öğrendiğim ve bir astroloji öğrencesi olarak ilk fırsatta okumaya niyet ettiğim kitap, atam boşuna dememiş istikbal göklerdedir diye

     
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam