1 2 3 4 5 6 7 8

kırık cam teorisi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Kentin kıyıda köşede kalmış bir yerinde bulunan harabe bir binanın bir penceresi kırılmışsa, insanlar o camı tamir ettirmek yerine, diğer tüm camları da taş atarak kırarlar.(kitle psikolojisi) Çünkü orda düzeni sağlayan otoritenin eksik olduğunu düşünürler. Ardından daha büyük suçlar gelir. Ancak o cam hemen tamir edilirse kimse diğer camları da kırma eğilimine girmezdi.

  Bu teoriye göre, Sokakta duvarın dibine biri çöp bırakmışsa kısa bir süre sonra orası çöp yığına döner. Ancak ilk kişi oraya çöp koymasaydı ya da ilk çöp hemen ordan kaldırılsaydı o çöp yığını oluşmazdı.

  Amerikada geliştirilen deneysel bir çalışmanın ürünü olan bu teori suçla mücadelede dikkat çeken bilgiler ortaya koymuştur. Eğer düzen bozan küçük şeylere büyümeden müdahale edilirse, oluşabilecek diğer suçların da önüne geçilmiş olunur. Bu arada Teoriyi destekleyenler kadar, eleştirenler de olmuş.

   
 2. Mantıklı bulduğum teori.

  Asıl merak ettiğim bizimle paylaşılan teoriler dışında varlığından haberdar olmadığımız başka hangi teorilere sahip oldukları ve bunlara bağlı olarak ne tür önlemler geliştirdikleri.

  Her şeyi herkese söyleyecek halleri yok ama merak işte.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.