1 2 3 4 5 6 7 8

kentsel dönüşüm

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Şehirdeki eski ve kural dışı binaların yıkılarak daha düzenli ve modern şehirler oluşturulması.

   
 2. büyük şehirler beton atacak yer kalmadığı için tek katlı, çarpık yapılaşmalı, gecekondu tarzı konutların yıkılıp daha büyük betonlar yapılması ve buna kent denilmesi durumu..

   
 3. Kentlerin risk havuzu hâline gelmiş sosyoekonomik çöküntü bölgelerinde, toplumsal, ekonomik

  ve mekân bakımından yeniden ele alındığı güvenli, sağlıklı ve düzenli yerleşim alanları oluşturmak, kentsel yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla yapılan planlama ve uygulama faaliyetlerine verilen genel addır.

   
 4. Varolan sağlam apartmanları değişik argümanlarla çürük raporu verip inşaat sektöründen sadece belli bir kesimin daha da zenginleşmesi için yapılan genellikle fakir-fukaraya "sağlam yapıyoz" gibi sözlerle aldatıp 200 metrekare evinin yıkılıp değer kaybettirilerek 50 metrekareye düşürüldüğü uygulama

   
 5. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen ve asıl amacı özellikle deprem riski altındaki binalarda yaşanmasını engellemek olan durum.

   
 6. şehrin geri kalmış,eskimiş bölgelerinde ikamet eden insanların evlerinin yıkılarak yerine yeni,depreme dayanıklı binalardaki evlerin teslim edileceği söylenen uygulama.

   
 7. hadis kitaplarına bakılırsa kıyamet alametlerindendir;

  "kıyamet alametlerinden biri de, yalın ayak, çıplak, yoksul koyun-keçi çobanlarının binaları yükseltmekte birbirleriyle yarış ettiklerini ve böbürlendiklerini görmendir." (Buhari)

   
 8. Sosyo~ekonomik kent dinamiklerinin daha katılımcı bir yapıya kavuşturulması için ~varoşların modernizasyonu~ kent düzenlemesi.

  Kenti kurtarma ve insancıl yaklaşım adıyla rant kapısına dönen uğraş olmaya başladı. Toki dışındaki firmalar beklentiyi karşılayamadı.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.