1 2 3 4 5 6 7 8

kedi sahibi olmak

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. aklıma uzun yıllar(7 yıl önce) önce sahip olduğum kedim "mehmet reşat" getiren başlık.evet,mehmet reşat ya da onu çok sevmemden ötürü dediğim "reşo" tam bir yoldaştı.sabah öğretmenliğe gittiğim dağ köyüne benimle caddeye kadar çıkar servis gelene kadar beklerdi.soğuk kış günlerinde onu kimi zaman kucağıma alır eve götürür kimi zaman da servisle onu köye götürürdüm. benim için bir kedi değil sanki bir arkadaş,dost,yoldaş veya bir evlat gibiydi.tanıdığım bir çok insandan daha akıllıydı mesela.yalan söylemiyor,riyakarlık yapmıyor,izinsiz eve kedi atmıyordu.tek kusuru konuşamıyordu.dili tutulmuş bir insan gibiydi adeta.aramızda başlangıcı ta ilk insana dayanan bir dostluk oluşmuştu sanki .Entellektüel bir kediydi.her kitap okuduğum zaman önemli yerlerini ona okur ve görgüsünü artırmak için elimden geleni yapardım.son zamanlarda fransız bir soyluya benziyordu.tabi bu güzel günler bizim içinde uzun sürmedi.hala ne olduğunu anlamadığım bir durum oldu ve bir gün okuldan gelirken kedim "reşo" görünmedi.o gün bugündür görünmüyor.evet, bir yere çapkınlık yapmaya giderken öldü mü ya da sokakta araba mı çarptı bilmiyorum.ama aradan geçen onca zamana rağmen hala onu özlediğimi belirtmeliyim vesselam.

   
 2. kedi sahibi olunmaz çünkü kedi sahip olandır o seçer insanını.köpek sahibi olunur ancak.

  üç kediyle hayatı paylaşan yazarın görüşü budur.

   
 3. bir kedinin bakımını üstlenmek.

  vakti geldiğinde aşısını, vitaminlerini, tüy dökme zamanında tüylerin daha az dökülmesini sağlamak için aşısını yaptırmak, kuduz aşısı gibi aşılarını tamamlamak, sağa sola saldırmasın diye belli bir yaşa gelince kısırlaştırmak. sevdiği yiyecekleri önüne koymak, ilgiyi alakayı kesmemek.

   
 4. Çocuk büyütmekle eşdeğer durum.

  11 yıldır baktığım bir kedim var.

  Çocuktan farkı yok. Yoldaşım, sevgi verenim hem de koşulsuz.

  Zorlukları yok değil. Tatile çıkarken herseyini planliyorsun. Yemiyor dert ediyorsun.

  Hamile kalıyor onunla doguruyorsun. Paha biçilmez anılar biriktiriyorsun

   
 5. ağrımayan başımızı ağrıya sokmak.

   
 6. Güzel bir duygu olsa gerek diye düşündüğüm durum.

  Özellikle de bazı cins kedi sahibi iseniz tadından yenmez oluyor.

   
 7. Bizim kediyi tanıştırayım. Kendisi kısa tüylü bir tekirdir. Zeka fışkıran parlak açık yeşil gözleri vardır. Annesiz olarak hayata başlamış ve tarafımızca kardeşleri arasında en cılız görüneni olduğu için sahiplenilmiştir. Doğru dürüst miyavlamayı hiç öğrenemedi. Bebekliğinden beri sıcaklık aradığından gelip boynumuzda soluğumuzla uyumaya alıştı. Çok teklifsizdir. Sokulgandır. Kendisini her şartta sevdirir. Derdini tasanı ağrını sızını bilir özellikle gelir oraya ya pati koyar başını dayar. Ağlarsan gelir gözyaşlarını temizler. Küçükken evin ufaklığı tarafından kaşla göz arasında bıyıkları kesilmiş sonrasında daha da gür çıkmıştır. Saklambaç oynamayı çok sever, çocuk gibi saklambaç oynar. Yemek seçer, süt yoğurt hayatta yemez. Labne peynir, yaş mama, kaliteli kuru mama yer. Saksıdaki çiçeklerimizi kıskanır ve ne zaman onlarla ilgilensek eşeleyip koparıp yere atar. Onsuz hiçbir yere gitmeyiz. Kendinize alıştırdığınız bir hayvanı asla sokağa bırakmayın. Kedimiz dışında terk edilmiş ya da sokakta yaşayan başka arkadaşlarımız da var. Hepsi vefalı , hiçbiri insanlardan kaçmıyor. Güzel mahallem köpeğinden kuşuna her canlıyı bağrına basmış.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam