1 2 3 4 5 6 7 8

kauçuk

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. bazı oyuncakların hammaddesi...

   
 2. Kauçuk bitkisinin yapraklarını koparınca içinden kanıyormuş gibi beyaz bir süt akmaya başlıyor.

  Hem de patır patır.

  Sonra hemen katılaşıp duruyor.

  Lastiğe benzer kauçuk maddesinin üretiminde kullanılıyor.

   
 3. salon bitkisi olan kauçuğun yapraklarında kahverengi lekeler görülürse bunun çeşitli sebepleri var.

  1- Bitki aşırı sulanmış ve kökleri bundan zarar görmüş olabilir. toprağın nemini kontrol edip bir müddet sulamayı kesmek gerekir.

  2- Ortamın nem miktarı düşük olabilir. Kauçuk belli bir oranda nemden hoşlanır ve arada yapraklarına su püskürtmek gerekir. Ortamındaki havanın kuru olmaması gerekir.

  3- doğrudan güneş altına konduğundan cam kenarında duran yapraklarda zamanla yanma meydana gelebilir.

  Camın dibine kaloriferin bitişiğine kauçuklarınızı koymayın

  4- Bazı mantar ve bakteriler de yaprakların renk değiştirmesine neden olabiliyormuş.

  5- son olarak toprağının yeteri kadar besleyici olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor. Bir de bitkiyi oradan oraya gezdirmeyin sevdiği yerde sabit bırakın.

  6- İyi bakılmayan kauçuğun yaprakları arasında seyreklik oluyor ve yaprakları yeteri kadar iyi büyüyüp gelişemiyor, cılız kalıyor. Canlı, parlak ve sık yapraklar bitkinin sağlıklı olduğunun belirtisi.

   
 4. #3d71 ve #3d72 entrylerini buraya almakla işe başlayım.

  entrylere konu olmuş kauçuğu bugün detaylıca inceledim. sağlık durumunun oldukça iyi olduğunu düşünüyorum. onu çöpten alıp karşıdaki güzel bir alana diken benden daha vicdanlı dediğim arkadaş, yaprak ve dallarına da iyi bir bakım yapmış, gövdesini de destek çubuğuyla bağlamış. kim olduğunu bilmiyorum ama kesin tanıdığım birisidir ve kauçuğun iyi bir sahibinin olduğuna eminim artık. bulunduğumuz bölge akdeniz ikliminin görüldüğü, ılık, yaptığım araştırmalara göre de kauçuğun istediği bir ortam. içim rahat etti bu durumdan. zaten bir kişi sahiplenmişken artık izinsiz olarak alamam o kauçuğu eve, ama her sabah gözümün önünde olacağı için memnunum. ayrıca o kauçuğu orada gören belki başka birileri de bu durumdan memnundur artık. öyle uzaktan uzaktan görmek benim için daha iyi ayrıca.

  şimdi kauçuk hakkında kişisel deneyimime istinaden bir bilgi vermem gerekiyor. kauçuğu çoğaltmak isteyenler, yan dal ile gövdenin birleştiği bölgede yan dala yaklaşık 200 ml. plastik bardağın yanlarından dalın geçeceği kadar kanal açarak dala geçirip içine bitki toprağı koymalı. aslında yan dala toprak sarmışız gibi bir şey. sonra bu bardağı ara sıra sulamalı. yaklaşık bir ay sonra yan daldan bardaktaki toprağa kökler oluşuyor. yan dal, dal makası ile köklü kısım yan dalda kalacak şekilde gövdeden kesilerek güzel bir saksıya alınır. böylelikle bir kauçuğunuz daha olmuş olur. ayrıca kauçuğunuz çok uzadıysa ve alt taraflarında yaprak kalmadıysa, aynı çoğaltma işlemindeki gibi gövde için de boyunu kısaltmak maksadıyla yaprakların başladığı taraftan gövdeye toprak bağlanır. bir iki ay sonra bu bölge köklenir, bu köklenmiş bölgenin hemen altından bitki kesilerek başka saksıya nakledilir. alt taraftaki yapraksız kauçuk birkaç ay gözlenir, başka dallar ve yapraklar verebilir, vermezse saksıdan sökülerek atılabilir.

   
 5. ziya'nın bahsettiği on metrelik aslan avı olayı gibi bir durumla karşılaştım Silifke'de.

  bizim evlerin salonlarındaki kauçuklar hamsi kadarmış, silifke bahçelerindeki kauçuklar balina kadar. çok gezen de çok okuyan gibi öğrenmeye başlıyor.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam