1 2 3 4 5 6 7 8

karbon ayak izi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin temel sebebi olan insan kaynaklı karbondioksit gazı salınımı miktarının belirlenmesidir.

  Evde elektrik, doğalgaz, mutfak tüpü vb, dışarda araba, otobüs, uçak gibi ulaşım araçlarını kullanırken, fosil yakıtlarından kaynaklı dünyaya yaydığımız karbondioksit ve verdiğimiz zarar karbon ayak izi ile hesaplanır.

   
 2. Birçok açıdan geç kalınmış olsa da hem günümüz dünyası hem de geleceğimizi değiştirmek için hepimizin uygulayabileceği bazı yöntemlerle karbon ayak izimizi düşürebiliriz.

  1.Yürüyün.

  2.Bisiklet Kullanın.

  3.Toplu Taşımayı Tercih Edin.

  4.Bireysel Araçlarda Birden Fazla Kişiyle Seyahat Edin.

  5.Uçak Yolculuklarını Azaltın.

  6.Hibrit Araç Kullanın.

  7.Ev İçerisinde Enerji Verimliliğine Dikkat Edin.

  8.Yeterli Sayıda Elektronik Ürün Kullanın.

   
 3. CO2 azaltımını amaçlamak

   
 4. Dünyanın sonunu artan karbondioksit getirecek bu gidişle. Çoğu insan, kumsala vuran bir deniz atı hikayesi misali, ben dikkat etsem ne olur, etraf karbondioksit kaynağı dolu diyip, bir birey olarak üstüne düşeni yapmaktan yüksünüyor. Kafanıza bir poşet geçirdiğinizi ve poşet içindeki oksijeni soluyup, dışarı karbondioksit verdikçe, azalan oksijen yerine artan karbondioksiti solumaya başladığınızı düşünün. İşte dünya da gittikçe bu yolda ilerliyor. Evet, Bu konuda devletlerin, geliştirdikleri politakalarla, en büyük iyileştirici adımları atması gerekir ancak bir birey olarak, herkes, kendi karbondioksit salınımı azaltmayı da görev edinmelidir. 8,5 milyar nüfuslu dünyamızda, bu konuda asıl adımı, bir numaralı çevre kirleticisi konumundaki "insan" atmalıdır.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam