1 2 3 4 5 6 7 8

karagöz ile hacivat

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Karagöz ve Hacivat taklide ve karşılıklı konuşmaya dayanan, iki boyutlu tasvirlerle bir perdede oynatılan gölge oyunudur. Karagöz oynatıcısına kurgusal, hayalbaz denir. Yardımcıları çırak, yardak, dayrezen, sandıkkar'dır. Oyunda konuşmaların değişmesi baş hareketleriyle yapılır.

   
 2. Karagöz iş bulur. Yedi gün çalışır ve ilk haftalığını alır. Akşamüstü evine dönerken haftalığını kaybeder. Geldiği yoldan geriye döner ve düşürdüğü paralarını aramaya başlar. Diğer yandan da söylenmektedir:

  " Paracıklarım, paracıklarım, gitti paracıklarım. Keşke paralarım cebimde dursaydı da ben kaybolsaydım. "

  Aynı saatte evine dönmekte olan Hacivat Karagöz'le karşılaşır.

  Hacivat: " Hayrola Karagözüm, yanımdan geçersin beni görmezsin. Paracıklarım dersin. Para mı kaybettin? "

  Karagöz: " Hiç sorma Hacivat. Haftalık almıştım, onu kaybettim. "

  Hacivat: " Bir gören, bir bulan yok mu? "

  Karagöz: " Dört gören, beş bulan var. Canımı sıkma, canını yakarım. "

   
 3. iki inşaat işçisi, bursada galiba bir cami inşaatında işi yavaşlattıkları için padişah tarafından öldürtülürler.

   
  (Bkz: mizah)
 4. Bir rivayete göre orhan gazinin bursayı bayındır hale getirmeye çalıştığı dönemde anadoludan bursaya getirtilen iki inşaat işçisi. Orhan gazinin yapılmasını buyurduğu cami için o dönem ,anadolunun farkli şehirlerinden en iyi ustalar bursaya getirtilir.bunlardan biri duvarcı ustası hacivat diğeri ise demirci ustası Karagözdür. Fizik ve karakter bakımından birbirine zıt bu iki kişinin atışmalari inşaatta çalışan işçileri cok eğlendirir fakat bu durum inşaatın gecikmesine sebep olur.padişahın bu durumdan rahatsız olması üzerine soruşturma başlatılır ve gecikmenin faturası hacivat ile Karagöze kesilir. malum ceza,kelleler alınır.diğer işçiler bu hazin sona çok üzülürler ve o günden sonra iş bırakırlar. Bu duruma çözüm olsun diye Şeyh küşteri adinda bir bilge kişi , hacivat ile Karagözün figürlerini yaptırır ve böylece gölge oyunu ortaya çıkmış olur.

   
 5. İlkokulda iken öğrencilere izletilen en zevkli oyunların başında gelir .

   
 6. ustabaşının bir hata ile cami inşaatında işe aldığı iki işçidir bu ikili. karagöz ün asıl adı kara oğuzdu sanırım. mizahi yönleri oldukça gelişmiş bu iki işçi diğer işçileri eğlendiriyor ve işi yavaşlatıyor diye aracıların padişaha yanlış bilgi vermesinin kurbanıdırlar.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.