Memurlar.Net

Yazdırma Seçenekleri : Renkli Yazdır Siyah Beyaz Yazdır Resimleri Gizle
https://sozluk.memurlar.net/konu/kamil-nezih-okus/
Yazdırılma Tarihi : 31 Mayıs 2024 Cuma 00:18

Kamil Nezih Okuş

 

 1. spoiler

  Rize eski valisi. Allah rahmet eylesin.

  - 1923 yılında İzmir'in Alsancak semtinde doğdu

  - 24 Nisan 1957 tarihinde yaşanan depremle Fethiye 6.2 ile sallandı. Kaymakam Nazif Okuş halkı zorla da olsa dışarı çıkardı. Ve 7 saat sonra 7.1'lik sarsıntı geldi. Bu sayede yalnız 19 kişi öldü. İlk depremden sonra halkın evlerine girmemesi ikinci büyük depremin bir felaketle sonuçlanmasını önledi. O dönem 60 bin kişinin yaşadığı Fethiye merkez ve köylerinde ölü sayısı 19'u geçmedi. Bunun mimarının ise halkı evlerine girmeme konusunda zor kullanma pahasına ikna eden Kaymakam Nezihi Okuş oldu. Başbakan Adnan Menderes inceleme yapmak üzere ilçeye geldiği zaman, çalışmalarından dolayı kutlamak için kendi ceketini kaymakam Nezihi Okuş'a hediye etti.

  - 1964-67 yılları arasında görev yaptığı Denizli'de Pamukkalespor ile Çelikspor'u birleştirerek Denizlispor'un kurulmasını sağlamıştır.

  - İyi bir sporcuydu. Denizli'de bir dönem basketbol oynamış, Milli basketbol takımına kadar yükselmişti.

  - Rize Eski Milletvekili Sami Kumbasar hatıralarını kaleme aldığı kitabında kendisine şu şekilde yer verdi: Okuş elli kez milli olmuş bir basketbolcu. Mehmet Ali Yalım'ın arkadaşı olduğu için biz de vali beyle arkadaş olduk. Vali bey, ile birlikte Cimil'e gittik. Eski basketçi olmasına rağmen içimi sert olan sigara meraklısıydı. Sert sigara olarak da Yeni Harman var o zaman. Güneyce'de maden suyunu ziyaret ettik. Güneyce Belediye Reisi Hızır Yılmaz Onbaşıoğlu ile oturduk. Bilahare Cimil-Başköy'e çıktık. Köyde de bundan 50 sene evvel yapılmış, üç odası ve kütüphanesi, banyo teşkilatı ve lüks koltukları olan bir köy konağı vardı. Vali bey, köy odasına girince; "burası benim makamımdan daha güzel" dedi. Ben de; "Cimil en son köy. Sahilde sizinki, dağda bizimki" diye cevap verdim. Okuş, kendisi de sporcu olduğundan spora önem verirdi. Rizespor'un profesyonelliğe geçişi ve liglere katılışı sürecinde katkısı çok oldu. İyi bir vali, güzel bir insandı".

  22.02.2024 09:23 Batumi