1 2 3 4 5 6 7 8

iyilik yap denize at

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. kişinin iyi düşünmesini, iylik ve güzelliklerle dolu olmasını ve insanlara yardımcı olma mantalitesinde olmasını öğütleyen sözdür.

  gün gelir o yapılan iyilikler elbette bir karşılık bulur, bize geri gelir düşüncesini anlatır. bazen herkese iyilik yapmaya ve iyi davranmaya çalıştıkça karşıdaki insanlar tarafından aldatılan,kandırılan kötülüklere maruz kalanların bıkkınlık hissine kapıldıkları ve isyan moduna geçtikleri de gözlenir.

   
 2. Balık bilmezse hâlık bilir şeklinde devam ettirilen söz.yapılan iyiliğin asla karşılıksız kalmayacağı eninde sonunda değerinin anlaşılacağını öğütler.günümüzde uygulanabilirliği,eh işte, seviyesindedir.

   
 3. her şartta iyilik yapılmasını ve er yada geç karşılığını göreceğini anlatan deyimdir.

  sen iyiliğini yap,kul bilmese de allah bilir denilmek istenmiştir.

  anlamca güzel olan bu söz, günümüz için pek geçerli değildir. her şeyi karşılık bekleyerek yapan zihniyetin ahirete yatırım yapmayacağı kesindir.

   
 4. insanları iyilik yapmaya teşvik eden, bu iyiliklerin elbet bir gün karşılığının alınacağını belirten güzel söz. günümüzde yapılan iyilik sayısı giderek azalmakta iken, keşke bu söz biraz gündemde kalsa diye düşünür insan. iyilik yapmanın güzelliği başkadır, ama işte modern dünya.

   
 5. Eskiden denizleri kirlilikten arındıran şeymiş, denize atılmış olan iyilikler. Son zamanlarda kimsenin kimseye iyilik yapıp denize attığı da yok, böylece denizlerde de kirlilikten geçilmiyor, şakası bir yana çevremizde gerçekten iyilik yapan ve insanın iyiliğini düşünen insan bulmak o kadar zorlaştı ki, birinden bir iyilik gördük mü acaba karşılığında ne isteyecek diye düşünür olduk.

  insan fıtratı itibariyle doğuştan, iyiliğe ve iyilik yapmaya programlıdır, ancak çevresel koşullar nedeniyle insan kendi fıtratından uzaklaşır hâle gelmiş durumdadır. Halbuki iyilik yapılan kadar, yapanı da mutlu eder. Unutmayalım, dünyayı kurtaracak olan iyiliktir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.