1 2 3 4 5 6 7 8

Işıklar içinde uyu

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Son günlerde dikkatimi çeken ölenlerin ardından söylenen ''ışıklar içinde uyu'' sözü ,içten olmayan,samimiyetten uzak,gelenek görenek, Türk anane ve usullerine aykırı bir söz.

  Benim bildiğim ölen kişinin ardından,Allah rahmet eylesin,nur içinde yatsın,Allah taksiratını affetsin

  gibi sözler söylenirdi.Şimdilerde duyduğum bu söz için bu nedir lan dedirten hata sözlükte konu açmama neden olan bir garip durum!

   
 2. özellikle allah, kitap, peygamber, ahiret, hesap, cennet, cehennem gibi gibi kavramlara karşı olan ya da bu kavramlara uzak olan kişilerin ölümünden sonra söylenen söz.

  yahu size göre bu insan fişi çekilmiş makine gibi durdu, öldü, bitti, gitti. daha ne uyumasından ne ışığından bahsediyorsun.

   
 3. nur içinde yatsın duasının modernize edilmiş halidir,nur demeyi bağnazlık saydıkları için olsa gerek ışıklar içinde yatsın diyorlar.

   
 4. ışığı görmek ya da ışıklar içinde olmak müslüman olmayanların ölenleri için kullandığı tabirlerdir.

  bizler ise rahmet diler ve rahmet okuruz.müslüman birinin vefatından sonra toprağı bol olsun diyeni dahi duyunca insan bu ayrımların önemine daha çok vakıf olmalı.çünkü orada ihtiyaç olunan şeyler ışık ve toprak değil rahmet ve bağışlayıcılık olacaktır.

   
 5. bizim kültürümüzde yer almayan, söyleyenlerin bu sözü hangi amerikan filminden arakladıklarını merak ettiğim, bir şeyler yapmaya çalışırken daha beter olan, hatta komik duruma geldiklerini gördüğümüz kişilerin ölen kişilerin arkasından sözledikleri söz.

  sizin söylemekten imtina ettiğinizi biz söyleyelim de, belki yaratıcının rahmetine, merhametine mazhar olurlar. Allah rahmet eylesin.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam