1 2 3 4 5 6 7 8

ışık hızı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Işığın bir saniyede aldığı yol.

   
 2. ışığın kendisi de dahil olmak üzere hiçbirşeyin, ışık hızından daha hızlı hareket edemeyeceği kabul gören teoridir. saniyedeki hız 299.792.458 metredir.

   
 3. spoiler

  Neden ışık hızına ulaşmamız lazım geldiğini açıklayan güzel bir videoyu yukarıya bıraktım.

  Şayet hıza ulaşamazsak merakımızı yenmemiz bize denk gelmedikleri sürece olanaksız görünüyor.

  Daha gelişmiş bir medeniyeti beklemekten başka şansımız yok.

   
 4. saaate 300 km hız yapabildiğiniz bir arabayla çıkabileceğiniz maksimum hızın 3.597.500 katına eşit olan hızdır.

   
 5. evrenin simülasyon olabileceği iddiasına verilebilecek örneklerden biri, evrende bilinen en yüksek hız. ( şimdilik )

  öncelikle neden simülasyon iddiasına örnek dedim, çünkü çizilmiş bir sınır var ortada. bir bilgisayar oyunu simülasyondur ve oynayan kişi ancak oyunu hazırlayan yazılımcının çizdiği sınırlar içinde oyunu oynayabilir. evrende de ışık hızı sınırlıdır. şu anki bilgimize göre hiçbir nesne ışıktan hızlı hareket edemez. hiçbir nesne 0 kelvin ( -273,15 santigrad ) dereceden daha düşük bir sıcaklığa sahip olamaz. bu da simülasyon iddiasına bir örnek.

  ışık hızına geri dönelim: bir nesne ışık hızına asla ulaşamaz çünkü ışık hızına ulaştığı zaman kütlesini tamamen yitirip enerji paketlerine yani fotona ( ışığa ) dönüşecektir. dolayısıyla ışık hızına ulaşabilecek bir uzay aracınız olsa bile, o hıza ulaşınca zaten kütlesini kaybedeceği için madde bütünlüğünü kaybedecektir. ışık hızında giderken içinde oturup kahvenizi içemezsiniz. kahve de, fincan da, uzay aracı da, siz de ışık oldunuz çünkü. :)

  eğer daha gelişmiş bir uygarlık varsa, onlardan da ışık hızının üzerine çıkmasını bekleyemeyiz şu anki bilgimize göre. zaten evrendeki devasa uzaklıklar için ışık hızıyla bile gitsek çok anlamlı bir gelişme kat etmiş olmayız. anca güneş sistemi için kullanışlı olacaktır. ışık hızıyla gidersek aya 1,3 saniyede, güneşe 8 dk.da, jüpiter'e 45 dk.da, pluton'a 5,5 saatte ulaşırız.

  galaksimiz içinde yakın yıldızlara yolculukta bile durum dramatiktir. ışık hızıyla bile gitsek bize en yakın yıldız olan Alpha Centauri'ye 4.3 yılda, sirius'a 9 yılda ulaşabiliriz. biraz daha uzaklaşırsak betelgeuse'ye 642 yılda, orion bulutsusu'na 1500 yılda ulaşabiliriz. bunlar sadece galaksi içi birkaç örnek. başka bir galaksiye gitmek istersek ışık hızının bile hiçbir anlamı kalmaz. örneğin çok çok uzak bir gelecekte galaksimiz ile çarpışacak olan andromeda galaksisine ışık hızıyla 2.5 milyon yılda ulaşabiliriz ki bu galaksi bize en yakın büyük galaksidir.

  kısacası güneş sistemimiz dışında ışık hızının bir önemi yoktur. galaksimizi ve hatta evreni keşfe çıkmak için ışık hızı yetersizdir. böylesi devasa mesafelerin çaresinin wormhole ( solucan deliği ) olacağı düşünülmektedir.

  geleceğe not: burada yazılan bilgiler insanlığın şu anki bilgi seviyesine ve bu bilgi seviyesine dayalı öngörüsüne binaen yazılmıştır. gelecekte, yukarıda yazılan " olamaz, yapılamaz, geçilemez, en yüksek, en hızlı vs. " şeklindeki ifadeleri bilim çürütebilir veya geliştirebilir.

   
 6. Yukarıdaki yazı biraz moralimi bozsa da enseyi karartmamak lazım. :)

  Düşündüm de : bilgisayar oyunu oynarken oyunun bir yerinde sıkışırız. Deliye döneriz. Bir sonraki leveli merak ederiz. Hatta kalan tüm bölümleri. mesela Lara artık yeni bir yol bulamaz gibi olur sonra gizli bir geçit buluruz...

  Evrendeki en yüksek hızın ışığa ait olduğu fikri tamamen bizim duyusal eşiğimizle ilgili bir konu.

  Evet ölçüyoruz biçiyoruz , tekrar tekrar deniyoruz, aynı sonuçlara ulaşıp belli prensiplere ulaşıyoruz ama bunu hep kendi duyu organlarımızı ve zihinsel kapasitemizi baz alarak yapıyoruz.

  Karanlık madde ya da karanlık bölge diye kestirip atılan bir uzay boşluğu var.

  Niye var ?

  Çünkü şimdilik algılayamıyoruz.

  Karartılmış bir salon önünde aydınlatılmış bir sahnede bile olabiliriz.

  oyun biter alkış kıyamet gider. ( Tamam çok uçtum. )

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.