1 2 3 4 5 6 7 8

İlk entry adabı

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Başlığı açılan konunun ilk entrysinde başlığı açan yazarın sorumluluğundaki durumdur.Hele de anlaşılır bir başlık açılmadıysa, hele de haber niteliği taşıyan bir başlık açıldıysa, hele de toplumun geneli tarafından bilinmeyen bir konuyla ilgili başlık açıldıysa mesela...

  Başlık açılmış, bir de entry girilmiş ama zaten anlaşılması güç olan başlıkla ilgili bilgi edinmek amaçlı okunan ilk entryde de işe yarar bir şeyler yok.ne başlığı anladık, ne ilk entryi anladık ve entry bile girmeden/giremeden başlıktan çıktık, oldu mu şimdi böyle?

  başlık açma ve ilk entry adabına dair eski yazarların başlık açma tarzına, girdikleri ilk entrynin nasıl olduğuna bakmakta fayda var.ilk entry detay sever, image sever, caps sever, link sever, bilgi sever.bilgi olmadan, detay olmadan, kapsamlı bir tanım olmadan sadece yorumdan oluşan bir ilk entry sözlükçülükte kabul edilebilir değildir.

  Başlık açma adabı da vardır mesela, açılan başlık anlaşılır olmalı, kapsayıcı olmalı, tanım yapmaya uygun olmalı gibi.yazar bir duygu patlamasıyla başlık açmış, tanım yapsan yapılmıyor, entry girsen girilmiyor falan...

   
 2. Bi kac noktasına katıldığım ama çoğunlukla kime neyi nasıl yapması gerektiği konusunda sadece yol gösterilebilir muhalifligi yapmak istediğim entry açılışında yönlendirme konusu..

  Sözlükte konu açmak nadir bir eylem olarak kabul edilebilir.

  artık açılacak basit bazda kelimeler neredeyse tükendiğinden yeni yazarlarımız güncel, anlık veya duygusal yönlere yönelmiş olabilir.

  Bu durumda açıklamak istedikleri konuyu kendi dünyalarından bi nebze buraya aktarmalari elbet mantık dahilinde.

  İşin aslında ise ikinci entryi yazan yazarın konuyu dogru anlayıp doğru tanım girmesi de kendi kalitesini ortaya koyar.

  Kaliteli yazarlarımızdan güzel entryler temennisiyle...

   
 3. yukarıdaki entrylerde bahsedilenlere dikkat etmeye çalışsak da, bazen yazdıklarımız günler sonra değişik ifadelere dönmüş gibi oluyor. hatta bazen dakikalar sonra okuyunca bile bazı yanlışa meyillenen ifadelerimiz olabiliyor. bunlar da affedilir umarım. cümleler bazen üç dört anlamı barındırabiliyor.

  'niyetimiz kimseyi kırmak değildir, şuradakini buraya koymak değildir arada bir dilimiz sürçer ise affola...'

   
 4. Daha konu açmamış biri olarak adap, usül konusunda ahkam kesecek değilim. Ancak Konu başlığını açıp, ilk entryi giren kişi kendi açtığı konuya sahip çıkmalıdır. Konuyu açan kişi, ilk entrysini silince otamatikman konuya ilk entry giren kişi konu sahibi konumuna düşüyor. Bu yakın zamanda başıma geldi ve bu durumdan rahatsız oldum. Bu sözlükte entry silme uygulamasına bir ayar verilmeli zannımca.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.