1 2 3 4 5 6 7 8

hüseyin nihal atsız

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. siyasi yönüne hiç girmeyeceğim, malumunuz kendisi tam bir türkçüdür. ben daha çok edebi yönü üzerine konuşmak istiyorum.

  kendisi çok büyük bir şairdir. romanları da güzel olmasına rağmen şairliğini daha çok severim. çok büyük bir tarihçi olmasına rağmen siyasi fikirleri nedeniyle süleymaniye kütüphanesi'ne hapsedilmiştir resmen. bu devlet kendisinden daha çok faydalanabilirdi. günümüz gerçek tarihçileri kendisinin türk tarihi çalışmalarına verdiği emeklerden saygıyla söz eder.

  geri gelen mektup

  mutlak seveceksin beni

  topal asker şiirlerini kesinlikle okumalısınız.

   
 2. yaşamı boyunca Türkçülüğünden hiç taviz vermemiş, yazdığı makaleler ve çıkardığı dergiler yüzünden birçok kez mahkemelik olmasına, tabutluklarda işkenceler görmesine rağmen düşüncelerini kararlılıkla ve haykırırcasına savunan bir ülkü eridir.

   
 3. milliyetçilik akımından beslenen edebiyatçıdır.

   
  (Bkz: sanatçı)
 4. onun bunun kafatasını ölçüp türksün/türk değilsin sonucuna varan ancak kendi kafatasının ölçülmesi sonucunda kendi hesaplamalarına göre türk çıkmayan kafatasçı şahıs.

   
 5. Romanlarında şiir ve düzyazıyı bir arada kullanır.

   
  (Bkz: edebiyat)
 6. yağmur Atsız'ın babasıdır. ırkçılıkta çığır açmış bir şahıstır.

   
 7. Milliyetçiliği sanatla bağdaştıran ediptir.

   
  (Bkz: milliyetçilik)
 8. ırkcılığı ile nam salmıs,turan kafatascılığı idealleri arasında olup hitler fasizm etsini gormek mumkun.

   
 9. Dönemi itibariyle Türkçü olması yadırganmaması gereken büyük insandır. Mussolini, hitler ve hatta türkiye'nin idaresinin de ırkçı olduğu bir dönemde ırkçı bir fikir savunmuştur. Çağdaşları onu yumuşak olmakla bile suçlamıştır.'rahmetli reha oğuz türkkan' bunu dile getirmiştir. O yüzden yadırgamamak gereklidir. Ülkücükle ise hiç alakası olmamıştır sadece ülkücü hareket onu kendisine yakın görmüştür.

  Büyük edebiyatçıdır. Bir dönem romanları fırtına gibi esmiştir.

  Büyük tarihçidir. Hala onun arşivlerden çıkardığı bazı belgeleri kullanmaktayız. Fuad köprülü'nün asistanlığını yapmıştır.

  Büyük şairdir. aruzla yazılmış şiirleri muazzamdır. her fikrine rağmen saygı duyulması gereken bir adamdır.

   
 10. türkçülük denince akla gelen kişidir.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.