1 2 3 4 5 6 7 8

helalleşmek

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. cümlede kullanıldığı duruma göre iki anlamada gelebilir

  birinci anlam: kişiler arasındaki problemlerin kişiler tarafından yok sayılması bu sorunların yok sayılması ve bir birleri üzerinde herhengi bir hak olmadığının kabullenilmesidir.

  ikinci anlam: mecazi anlama gelmektedir birinci anlamın tam tersi olarak da algılanabilir kişiler arasında problemli olarak yolları ayırmak. aradaki sorunları kötü bir yolla sonuca kavuşturmak istemek yatmaktadır.

  örn. sen gelde bir helalleşelim seninle(!)

   
 2. bir insanın bir daha göremeyeceğini düşündüğü kişilerden ayrılmadan önce üzerinde olan emekleri için rıza almak anlamında yaptığı eylem. küs ayrılmamak, gitmeden önce bir hoş seda bırakma anlamında güzel davranıştır.

   
 3. uzun yol yolculuğuna çıkarken arkadaşlarla yaptığım eylem. ciddiye alındığım söylenemez ama olsun ben vazifemi yerine getireyim.

   
 4. Veda gibi gözükse de, her gün sevdiklerimizle yapmamız gereken şey. Ölümlü dünyada kimsenin yarına çıkacağının garantisi yok ve hakkını helal et demenin de zahmeti yok. Her helalleşme bir veda gibi dursa da, belki de bir başlangıçtır.

   
 5. Her seferinde:

  " Noluyoruz bir şey mi malum oldu acaba?" hissi veren uygulamalar.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam