1 2 3 4 5 6 7 8

hayvan çiftliği

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. george orwell'in 1945 yılında kaleme aldığı, stalin rejimini hayvanlar üzerinden eleştirdiği kitabı. çok ince, etkileyici bir kitaptır ancak diğer kitap kadar derin değildir. sanırım bu yüzden 1984 kadar büyük bir ün yakalayamamıştır.

   
 2. Orwel ın sembolik romanı.

   
 3. Orwell'in kendine özgü anlatımı ile karakterlerin hayvan olduğunu unutturan bir eser.

  Benjamin ve Boxer, kitapta baskın karakterler. Üzerinden zaman geçse de roman karakterleri unutulmuyor. Orijinal adı ise; Animal Farm.

   
 4. tüm hayvanlar eşittir ama bazıları daha eşittir aforizmasının geçtiği eser

   
 5. olaylara bakış açısını değiştirme gücüne sahip ender kitaplardan biri. stalin dönemini eleştirmiş şeklinde düşünülse de genel olarak evrensel bir yapıttır. ekonomik durumum el verse tüm okul kütüphanelerine hediye edeceğim kitaptır.

   
 6. george orwell`in 1945 yılında yayınladığı kitabıdır.orjinal adı animal farm olan roman

   
 7. spoiler

  türkiye ile büyük benzerlikler içeren bir çiftliğin anlatıldığı kitaptır.

   
 8. George Orwell'ın fabl tarzında yazmış olduğu siyasi hiciv kitabı.

  Bir çiftlikte yaşayan hayvanların kendilerini acımasızca ezip sömüren insanların yönetimini alaşağı ederek eşitlikçi bir toplum oluşturmaya yöneldikleri, ama iktidar düşkünü domuzların zamanla devrimi yolundan çıkararak en az insanların yönetimi kadar baskıcı bir yönetim kurdukları Hayvan Çiftliği ve kurulan bu baskı düzenine yöneltilen keskin yerginin kitabıdır.

  Aslında soğuk savaş döneminde Abd tarafından Sovyetler Birliğine karşı kullanılabilecek düşünsel bir araç olarak görülen Hayvan Çiftliği, Sovyetler ve onlara bağlı komünistler tarafından da Orwell'in dönek ya da ajan olarak suçlanmasına neden olmuştur.

  Oysa Orwell'in Hayvan Çiftliği, savunduğu sosyalizmin kendisini değil, Stalin'in devrime ihanet edişini, devrimin yolundan saptırılmasını hedef alan bir taşlamadır.

  yazıldığı dönemin sıcak ikliminden uzak olduğumuz şu dönemde dahi etkisini ve gerçekliğini devam ettiren zamansız bir yapıttır.

   
 9. yazarın, dönemin amerikan istihbarat servisi tarafından finansal olarak komünist sisteme karşı propaganda yapmaları için desteklendiği ortaya çıktıktan sonra insanda okuma isteğini sıfıra indirgeyen komünizm karşıtı masalımsı romanı. Her ne kadar edebi değeri hakkında yorum yapmaya vakıf olmasam da para ile yazdırılmış olma ihtimalini düşünmek bile bir okur olarak sinir bozucu. neden derseniz? çünkü edebiyat kirleniyor ve kirletiliyor demektir bu. orwell'in aynı zamanda komünist düşüncedeki arkadaşlarını gammazladığı iddiaları ise bravo dedirtecek boyutlarda. gerçi bu bizi pek ilgilendirmez.

   
 10. olağanüstü anlatım ve içerikle, Batı sözde uygarlığının! ne kadar faşist, basit, hedonist ve vahşi kapitalist temelli olduğunu anlatan romandır.

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.

 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam