1 2 3 4 5 6 7 8

Halo etkisi

paylaş araştır şikayetçiyim

 

 1. Birini ilk görüşte edinilen izlenime dayanarak kişinin özellikleri hakkında çıkarım yapmaya denir.

   
 2. kişinin, bir şeyin dış görünüşten etkilenerek ona gerçekte var olmayan özellikler yüklemesi.örneğin;insanların yakışıklı bir erkeğin ya da güzel bir kadının zeki olduğuna inanma eğilimi vardır veya başarılı bir insanın aslında gerçekte var olmayan bütün olumlu özellikleri barındırdığına inanılır.bu reklamlar için de geçerli.reklamını gördüğümüz bir ürünün görünüşünden veya markasından etkilenerek her açıdan çok iyi olduğunu düşünebiliriz. insanlar gözüne güzel görünen şeylere olduğundan fazla pozitif özellik yükler.bir kişinin güzel tek bir davranışından etkilenilerek hakkında olumlu genellemeler yapılabilir. kişi bu olumlu genellemeler yüzünden onun kötü yönlerini göremeyebilir. halo etkisi bir yanılsamadır.bu yanılsamaya düşmemeye dikkat etmek gerekir.

   
 3. Kişinin olumlu birkaç özelliğine odaklanarak ona başka pozitif özellikler yükleme yanılgısıdır. Bu olumlu özellikler dış görünüş, giyim tarzı, ses tonu gibi nitelikler olabilir. Örneğin dış görünüşüne önem veren bir kişi için, kişinin saygın, statü sahibi, çalışkan ve güvenilir değerlendirmesi yapılabilir. Bu durumda kişide odaklanılan olumlu o birkaç özellik, kişinin bir bütün olarak doğru değerlendirilmesine engel olmaktadır.

   
 4. ilk defa duyduğum kavram.

  Galiba cano etkisi diyebileceğim bir savunma mekanizması geliştirmişim onu fark ettim.

  dış görünüşümü alabildiğine basitleştirip hiç ilgi çekmeyecek seviyeye getirerek hakkımda bir izlenim edinilmesine engel olarak türlü belalardan ve sıkıntılardan kurtulma etkisini hayatım boyunca devreye sokmuşum diyebiliriz. :)

   
Entry yazmanız için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için tıklayın, üye iseniz lütfen oturum açın.